Diatonická harmonika a bending

Moderátor: Moderators

Diatonická harmonika a bending

Poslaťod UMTomaS » Pon Júl 18, 2011 13:13

Zdravim,
chcem sa poradit, ucim sa nejaky cas hrat na harmonike a za uz par mesiacov sa neviem dopracovat k bendingu, cize ohybaniu tonu... Precital som par navodou na nete ale vsetko co som nasiel bolo anglicky a sice s tym problem nemam tak pochopit som to aj tak nemohol. Neviete mi odporucit slovensky navod, alebo to napisat priamo tu?! Aku techniku pouzivate? Ja mam harmoniku Hohner Traveller (diatonicka, C-dur). Moze to byt harmonikou? Cital som ze na niektorych to ide tazsie a na niektorych lahsie tak myslim ze za ten cas by som sa uz niekam mal dostat.

Ake mate skusenosti s diatonickymi harmonikami na tomto e-shope?! ktoru by ste odporucili na slusne hranie ale ziaden Hi-End nechcem, penazi nie je nazvys :)
Yamaha P-95B, Sounding EH002, Soundking J210A
-------------------
Yamaha DGX-640W, Yamaha MM6, Yamaha DGX-305, Casio CTK-800, Mackie Tapco MIX60, Yamaha RBX-375 RM

Hohner Special 20 , GoldenMelody, Traveller, OceanStar, Puck a ve¾a ïalších...
Obrázok užívateľa
UMTomaS

Poslaťod janek2 » Uto Júl 26, 2011 09:30

Ja neviem nejako dobre ohybat, a bolo mi to vysvetlovane davno, tak toto ber ako par poznamok co mozu a nemusia fungovat:

1. Kup si drumblu. Pri hre na drumblu pouzivas tie iste svaly a podobny system ako ked ohybas harmoniku. opries tie dve tycky o zuby, zuby mierne od seba aby platok mohol medzi nimi behat a brnknes po platku. menenim tvaru ustnej dutiny a dychanim menis vysku tonu a hlasitost. pozor na zuby! :)

2. Nepamatam sa ci vyssie (A) alebo nizsie haromniky (G) sa lahsie ohybaju. V kazdom pripade jeden koniec tonoveho radu sa lahsie ohyba

3. Cielom hry je zuzit dierku do krku, aby vzduch isiel pomalsie a tym padom aj platok v harmonike pomalsie vibroval. Cize zatlacit jazyk dozadu do krku.
Neviem to lepsie opisat, sorry...
janek2

Späť na Dychové nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia