Ktorý dychový nástroj sa nauči

Moderátor: Moderators

Poslaťod TrippleX » Pia Jún 03, 2005 19:32

Zdravim!!!
Prosím, poprosil by som Vás o radu, aby ste mi vysvetlili, ako je obtiažne nauči sa hra napr. na klarinet. Taktiež by som sa chcel spýta na internetovské stránky, kde sa dajú nájs prstoklady a nejaké lekcie na klarinet....Hrám na husle a chcel by som sa nači aj na nejaký dych...ďakujem!
TrippleX

Poslaťod Matus Muziker » Sob Jún 04, 2005 08:35

Zdravím!
Ja by som Ti odporučil zača so zobcovou flautou,tak ako sa začína na hudobných školách, aby si sa naučil správne dýcha a prstoklad.

Matúš (MUZIKER)
Matus Muziker

Poslaťod TrippleX » Ned Jún 05, 2005 12:27

Dik za radu, prstoklad má klarinet aj flauta rovnaký??? Vlastne moc neviem, ako je to s dýchaním, nepoznáš prosím nejakú www stránku, na ktorej by som sa mohol dozvedie nejaké informácie o vyludzovaní tónu???Ďakujem
TrippleX

Poslaťod Kubeek » Pon Jún 13, 2005 20:38

Na klarinet sice nehraju, ale hmaty by měly bejt podobný. Sice oktávová klapka na flétně neni stejná jako na klarinetu, kde je to +12 tónů, ale je to podobný.

Rozhodně ti ale doporučuju aspoň první rok chodit do hudebky, protože úplný základy se z netu učej dost těžko.
jinak můžeš taky hrát na trubku, saxofon... lesní roh, hoboj, fagot.....

Kuba
Kubeek

Poslaťod TrippleX » Uto Jún 14, 2005 14:43

Pozeral som sa aj na iné nástroje, ale na tumpetu, lesný roh a ostatné bezplátkové nástroje potrebujem bezchybný predný chrup, skor ten fagot, lenze je celkom drahy a strojceky sa tazko zhanaju...
TrippleX

harmonika

Poslaťod ballu7 » Pia Júl 08, 2005 16:35

Ahoj všetci kto ste na stránke.Chcem sa uči hra na ústnej harmonike.Kto mi poradí ako sa dostanem k návodu ako zača?Kde mám vypátra potrebnú literatúru pre začiatočníkov?Ďakujem vopred!Ballu
ballu7

Re: harmonika

Poslaťod muziker » Sob Júl 09, 2005 18:36

ballu7 píše:Ahoj všetci kto ste na stránke.Chcem sa uči hra na ústnej harmonike.Kto mi poradí ako sa dostanem k návodu ako zača?Kde mám vypátra potrebnú literatúru pre začiatočníkov?Ďakujem vopred!Ballu

nazdar ballu. myslim, ze tvoja otazka je trosku mimo topic, pretoze ustna harmonika je uplne odlisny nastroj ako klarinet alebo flauta. skus prosim ta otvorit novu temu, nech sa nam to tu nemiesa.

vdaka

marek.
Obrázok užívateľa
muziker

Re: Ktorý dychový nástroj sa nauči

Poslaťod muziker » Ned Júl 10, 2005 17:14

TrippleX píše:Zdravim!!!
Prosím, poprosil by som Vás o radu, aby ste mi vysvetlili, ako je obtiažne nauči sa hra napr. na klarinet. Taktiež by som sa chcel spýta na internetovské stránky, kde sa dajú nájs prstoklady a nejaké lekcie na klarinet....Hrám na husle a chcel by som sa nači aj na nejaký dych...ďakujem!

drahý priateľu hudby,pevne verím že si dobrý huslista/i ked si neuviedol aký stupeň vzdelania máš/ dobre poznáš náročnos techniky hry na husle,tie roky a mnoho pedagógov ktorými si musel prejs. Pravda je taká, že u klarinetu je to obdobné. Najprv by si si mal nájs dobrého pedagóga "hry na klarinet", ktorý by a prvý rok usmernil v hre na zobcovú flautu,aby si získal techniku dýchania bránicou a pripravil sa na náročnejší nástroj. Pri neodbornej výuke by si mohol získa zlozvyky až poškodenie dýchacieho ústrojenstva. Prstoklady, nátisk, správne držanie tela a radu ďaľších techník je zbytočné rozobera v tomto texte, pretože ich potrebuješ prakticky vidie od pedagóga. Literatúru ti odporučí on sám, najlepšie však vychádza z klasických princípov hry na klarinet.
Pevne verím že som a neodradil od spoznávania nového nástroja a časom ti bude príjemné si na klarinete zahra. Klarinet je profesionálny nástroj a treba k nemu zachova profesionálny prístup aj pri hraní jednoduchších skladieb.
vela uspechov v hudbe, hud. skladatel Jozef No.
Obrázok užívateľa
muziker

Poslaťod midlo » Sob Aug 20, 2005 11:38

No mozno odpovedam trochu neskoro, ale ak budes mat zaujem mozem Ti vysvetlit nejake tie veci ohladom klarinetu..
midlo

Poslaťod sax » Štv Jan 05, 2006 20:00

TrippleX: ja viem ze je to dost odveci odpisovat po tolkej dobe ale.....
Co sa tyka hry na dychovy nastroj mam take skusenosti ze najlepsie je hrat rovno na nom a nezacina zbytocne za zobcovej flaute. Je to skoda casu a spravne dychat a udrzat si natisk sa naucis uz na nastroji ktorom chces. Samozrejme chce to aj dobreho pedagoga. Napr. ja som zacinala sa saxofone len tak z nicoho nic a dost neskoro a v pohode. Da sa to zvladnut. Dokonca teraz studujem na konzervatoriu. Klarinet by som velmi nedoporucovala lebo je to fakt pre profesionalov. Je tam dost problemov s prefukovanim oktavi a hmatov. Uprednostila by som saxofon alebo flautu. Su jednoduche ako po hmatovej stranke aj po rozsahovej. Maju rozsah len okolo dvoch oktav. A plechove nastroje vobec nedoporucujem, tam sa aj clovek musi trafit aby nastroj pasoval, nema kazdy na to predpoklady. A co sa tyka dvojplatkovych nastrojov, taky hoboj je narocny po dychovej stranke, fagot je zase zlozitejsi po stranke intonacnej a hmatovej. Uz sa musiss rozhodnut sam ale doporucujem saxophone albo flautu.
sax

Poslaťod ondrech » Sob Apr 22, 2006 22:06

ahoj, hral jsem 4 roky na fletnu a potom dva na klarinet. A vzdal jsem to, protoze ten ucitel mi sice neolizoval platek, ale choval se jak idiot, vubec se mi na ty hodine nevsimal a navic jsme brali uplny neprakticky veci. Pravda, ucil me ty hmaty a tak, ale stejne se to minulo ucinkem - chtel jsem umet ty lidovy pisnicky zpameti, nebo proste cim bych se mohl blysknout. Jako pravda, nemel jsem vydrz, ale prakticke veci to take nebyly. A taky jsem zorvna prochazel obdobim, kdy mi ta hudba nic nerikala, proste jsem radsi poslouchal neco moderniho a ne mozarta bo co sme to tam hrali.
Ale ted nedavno jsem ho opet nasel a zkusil slozit(to se nezapomina) a zkusil si zahrat. A docela by me to lakalo. Ale uz jsem zapomnel jednotlive hmaty, tak bych rad vedel - jsou na netu nekde prstoklady? Diky za odpoved, rad bych opet zacal.

Jinak na fletnu jsem docela valel, ono je to taky docela jednoduche, ale myslim, ze se na tom ma zacinat, alespon jeden rok, je to dobre pro dychani a taky pro spoustu dalsich veci.
(jo, tuto zpravu jsem zkopiroval z jineho tematu)
ondrech

otázka

Poslaťod mvc » Uto Apr 25, 2006 09:14

Hrám na klarinet a chcel by som sa nauči na ďalší nástroj. viem, že príbuznejší je saxofón, ale mňa láka hoboj, príp. anglický roh. Je tu niekto, kto hrá na oba nástroje (klarinet a hoboj)? Je ažšie hra na hoboj v porovnaní s klarinetom? Èítal som tu, že hoboj je náročný na dych. Zvládnem œa naň nauči aj bez učiteľa podľa nejakej školy? prosím poraďte.
mvc

Poslaťod chp » Sob Apr 29, 2006 00:09

dementi
chp

Poslaťod midlo » Sob Apr 29, 2006 03:31

chp píše:dementi

Zato ty si inteligent - majster sveta....neviem co si pil ale ani jeden z tvojich prispevkov tuna nemal ani hlavu ani patu..
midlo

Poslaťod klarinetistka134 » Sob Apr 29, 2006 13:56

jeden ucitel na bratislavkej konzerve povedal ze s kalrinetistou si vyborny hobojisti takze myslim,ze by sa to dalo naucit aj ked neviem hrat nna hoboj,ale myslim si,ze aspon za zaciatok by si si mohol zariadit nejakych ucitelou aby si sa naucil natysk.
hudba rulezz!!!!!!!!!!!!
Obrázok užívateľa
klarinetistka134

Poslaťod klarinetistka134 » Sob Apr 29, 2006 13:58

jeden ucitel na bratislavkej konzerve povedal ze s kalrinetistou si vyborny hobojisti takze myslim,ze by sa to dalo naucit aj ked neviem hrat nna hoboj,ale myslim si,ze aspon za zaciatok by si si mohol zariadit nejakych ucitelou aby si sa naucil natysk.
hudba rulezz!!!!!!!!!!!!
Obrázok užívateľa
klarinetistka134

Hladame hraca.

Poslaťod vladino555 » Štv Máj 11, 2006 13:45

Sme zabehnuta skupina z Bratislavy a surne potrebujeme hraca na altsaxofon. Hrame ska. Nas saxofonista je velmi zaneprazdneny clovek a preto ho potrebujeme efektivne a natrvalo nahradit. On potom bude fungovat ako host/vokalista.. PROSIM hlaste sa na vladk@centrum.sk.. som stale na nete a odpoviem kazdemu na hocijaku otazku.. Nasa webova stranka je www.ska2tonics.sk
SURNE!!
Vlado
s2t
vladino555

vsetky kurzy v tvojom okoli

Poslaťod GetSkills » Str Apr 27, 2011 18:47

vsetky dobre kurzy na jednom mieste http://www.getskills.com
GetSkills

Späť na Dychové nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť