Recenzia: Schecter Hellraiser C-7 BLK

Moderátor: Moderators

Recenzia: Schecter Hellraiser C-7 BLK

Poslaťod fikus-kukis » Str Dec 31, 2008 13:24

Na úvod:
Roky rokúce som odkladal peniaze a odopieral si krásy spotrebiteľského života, len aby som nakopil patričnú čiastku a mohol si kúpi túto krásavicu :oops: .

Doteraz som mal aktívneho dočinenia len s rôznymi zapožičanými elektrickými gitarami otrasnej kvality značiek ako Stagg, Behringer ... a samozrejme mojou španielkou :D . Takže som mal pochopiteľne nemalú túžbu si zadováži nejakú svoju vlastnú, keďže moje srdce má bližšie k zvuku prebudenej elektrofonickej gitary než k zvuku akustickej :) .
Pôvodne som bol rozhodnutý nad
Dean Vendetta 4.0:
Obrázok ale keďže peniaze sa nekopili tak rýchlo, tak som "mal dostatok času na rozmýšlanie" :? , čo bolo nakoniec aj dobre.
Na kamarátovom Strate od Behringeru som sa pokúšal doladi oktávy; tá nešastná gitara mala nejké ultra lacné tremolo s pákou, čo bolo pôrod nastavi; nakoniec som zistil, že má zle nastavený krk, takže som to mohol všetko "sjet znova" :roll: . Vtedy som si povedal, že na mojej gitare sa nechcem zapodieva s takýmito prkotinami (kto nastavoval krk a ladil oktávy na takej gitare "od gruntu", dá mi za pravdu). Nechcem sa tým zapodieva najma preto, že ako gitarista sa neorientujem na sólovú gitaru a páku tam ma len na okrasu ...
Nejakým zázrakom som sa dozvedel o značke gitár Schecter, tak som zo zvedavosti nabehol na ich webovú stránku prezrel ich portfólio výrobkov. A vtedy som ju zazrel a zaľúbil sa :lol: . Mala jednoducho všetko čo ideálna gitara u mňa mala ma. Ešte lepšia od nej jednoducho neexistovala.

Bolo veľmi komplikované nájs distribútora a nákupu cez internet z USA som sa chcel vyhnú (napriek vidine ušetri tisícku-dve). Našastie sa vec podarila a ja mám nástroj, čo mi vydrží na veky :) .

Recenzia:
Telo
Telo tvarovo patrí do kategórie SuperStrat, nie medzi tie vzhľadovo "ultra ostré". Neznalcovi na pohľad asi najskôr pripomenie nejakú gitaru od ESP.
Drevo tela je vyrobené z mahagónu, je striekané na čierno, lakované do vysokého lesku, po obvode vyložené perleou "abalone".

Krk na sedemstrunnú gitaru je netradične sirší a všeobecne väčší - i na dåžku, keďže gitara má zväčšenú menzúru, čo určite nejedného hráča na šesstrunnú elektrickú gitaru zaskočí na prvý úchop. Avšak s odstupom času zistujem (a na zahraničných fórach čítam, že nie som jediný), že je veľmi dobre hrateľný a jeho trochu väčšie rozmery mi ako hráčovi na klasickú gitaru len a len vyhovujú :) .
Krk je vyrobený taktiež z mahagónu, streknutý na čierno lakovaný na vysoký lesk. Konštrukčne je vsadený do tela; samotný spoj krk-telo je výborne opracovaný, príjemne uchopiteľný pri hre v najvyšších polohách.
Hlava má unikátny tvar typický pre gitary Schecter (tzn. žiadna odkukaná hokejka ako pri ESP vs. Kramer ... ), nesie na vrchu názov Schecter Diamond Series a je po obvode zdobená rovnako ako telo perleou "abalone".

Hmatník je z palisanderu, čo je podľa mňa dokonalý materiál na túto funkciu a myslím že nepotrebuje žiadny ďalší komentár 8) .
Značky pozícií pražčov na hmatníku majú tvar gothického kríža a sú z perlete "abalone", vyzerajú sexy a dodávajú gitare temný nádych :twisted: & podčiarkujú názov samotný názov Hellraiser :) . Samozrejmosou sú značky svetlej farby aj na boku hmatníka smerom nahor k hráčovi.

Váha nástroja nie je malá, čo môže by pre niekoho prekážkou pri hre v stoji. Aj pri hre v sede môže hráčovi s kostnatejším/svalovo vypracovanejším stehnom po chvíli zača vadi :lol: (samozrejme nie je to nič horibilné, len porovnávam voči priemeru). Ako drevo je mahagón, takže váha je opodstatnená, a keďže mahagón mi je zvukovo sympatický, tak sa nad samotnou váhou nepozastavujem :D . Osobne mám radšej PORIADNY kus nástroja v objatí než nejaké detské miniatúry :wink: :P .

Hardware
Krk je osadený 24 pražcami, vraj najväčšia veľkos pražcového drôtu čo sa zvykne používa v sériovej výrobe. Samotné osadenie a ich zapracovanie si zaslúži jednotku s hviezdičkou - dokonalá práca. "Drnčanie" strún o pražce sa vyskytuje len pri hrubom H-čku, čo je pri týchto typoch gitár pochopiteľné a nevidím to ako problém, keďže na zvuku v aparáte sa nepodpisuje a nie je počuteľné.
Prístup k 24. pražcu je veľmi dobrý, samotný výrobca to označuje ako "ultra access". Nultý pražec ("orech") je grafitový.
Gitara má zväčšenú menzúru na 26,5" (Stratocaster má štandardne 25,5"), čo vidím ako milovník "vačších" gitár len pozitívne. Okrem toho určite prispieva k stabilite tónu hrubších strún, najmä hrubého H-čka. Prípadne ponúka priestor pre možné podlaďovanie.

Na hlave sú po stranách 3 a 4 ladiace kolíky značky Grover, ladenie si držia dos spoľahlivo (miniatúrne odchylky sú spôsobené továrenskými strunami, ktoré plánujem vymeni v blízkej dobe).

Kobylka je značky TonePros, je pevného typu (a tym myslím že fest pevný, samorejme s možnosou dolaďovania oktáv na jednotlivých strunách), struny su riešené cez telo - čo je pekné na pohľad a podľa môjho názoru určite prispieva k predåženiu sustainu (niekde tu na fóre som čítal, že vraj také prevedenie sustain dokonca uberá - hlúpos ako voda v koši). Okrem toho útvar ktorý zvierajú struny medzi kobylkou a prechodom do tela som si obľúbil ako veľmi luxusný priestor na uloženie pravej ruky držiacej trsátko - kto neskúsil, neuverí :D .

Kovové prvky na gitare (teda gombíky potenciometrov, ladiace kolíky, kobylka, priechodky strún na tele, zdierka jacku) má povrchovú úpravu čierneho chrómu.

Snímače a elektro stránka veci
Gitara je vybavená dvoma aktívnymi snímačmi 707TW od EMG, čo je v podstate snímač humbucker 707 s pridaným AlNiCo single-coil snímačom v tom istom púzdre s možnosou ich prepínania. Batériové púzdro je (pochopiteľne) na zadnej strane tela gitary. Batéria je tradične 9V kocka.

K snímačom sú tri potenciometre - smerom od kobylkového snímača sú to: Volume krkový snímač, Volume kobylkový snímač, Tónová clona pre oba snímače.

Prepínanie humbucker vs. single-coil v rámci snímača je riešené povytiahnutím gombíku daného potenciometra Volume (povytiahnutý=single-coil, zatlačeny=humbucker)

Prepínanie medzi snímačmi (krkový vs. kobylkový) rieši tradične trojcestný prepínač, ktoré tuhos je celkom primeraná.

V kocke by sa to dalo zhrnú, že je to pekne prerastený stratocaster s temnejším nádychom ako po vizuálnej, tak i po zvukovej stránke :D .

Záverom:
Dokonalejšiu gitaru som si nevedel predstavi a táto spåňa všetky moje požiadavky:
- drevo mahagón
- 7 strún
- rozšírená menzúra
- kvalitné aktívne snímače
- pevná kobylka
- sympatický vzhľad vhodný k mojej osobnosti :P
- niečo "navrch", čo iné nemajú

Keďže pre mňa je to dokonalos sama o sebe, verím že do smrti nebudem musie rieši nákup elektrickej gitary :) .

Vlastné fotografie a nahrávky pridám časom. Pre ilustráciu aspoň:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Poprosím Jiva, aby túto tému premiestnil na patričnú pozíciu vo fóre - on je znalý a bude vedie kam, čo a ako :D .

diskusia k recenzii sa nachadza v tejto teme:

viewtopic.php?t=10707

jivo / moderator
Naposledy upravil fikus-kukis dňa Str Dec 31, 2008 14:03, celkovo upravené 1
Zháòam schému na hlavu Diezel Herbert.
Obrázok užívateľa
fikus-kukis

Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť