Recenzia VOX Amplug

Moderátor: Moderators

Recenzia VOX Amplug

Poslaťod murkoM » Sob Jan 31, 2009 19:09

Obrázok

V prvom rade sa ospravedlnujem, ze toto asi nebude klasicka recenzia, ale skor dojmy. Myslim si vsak, ze pomozu potencialnemu zaujemcovi vytvorit si ako-taky obraz a nazor.

V poslednom case som riesil, ako dalej s mojim cvicenim, resp. na com cvicit. Dlhsiu dobu som pouzival DF7 od Digitech, ale ako to byva, clovekovi sa ohra vsetko. Plus mi vadila strasna sterilnost danej krabicky, preto som sa zacal obzerat po inej variante. Naskytla sa mi moznost vymenit moju gitaru SG vintage, ktoru som pouzival na zaloznu, za LTD Viper 200. Prilozil som este DF7 a vymena bola uspesne specatena. Co vsak teraz? Mam novu gitaru, ale nemam na com cvicit. Moja financna situacia mi akosi nedovolovala sa „rozšupnut“ a preto som zacal preskumavat trh. Multak neprichadzal do uvahy, pretoze v cenovej kategorii do 2litrov i tak nic poriadne nezozeniem. Zaujala ma Vox amplug seria, ktora k dnesnemu dnu cita 5 kusov (4x pre gitaru, 1x pre basu). Cena ok, hor´sa skusat. Prehlad, ako i specifikacie sa nachadzaju na stranke :

http://www.voxamps.com/us/amplug/

Obrázok

Ako naschval, v shope, kde som sa rozhodol vykonat nakup, nemali mojho vygladnuteho favorita s menom -metal-. Mali vsak vsetky ostatne, preto som schmatol gitku, nasadil shitne sluchadla Roland, ktore boli poruke a zacal skusat. Prvy som oklepol -Lead-, ktory ma zabudovany i delay. Podla informacii by malo ist o model zalozeny boutique hi-gain aparate. Zvuk ma potesil, gainu bolo dostatok, ale cosi tomu chybalo. Od nastavenia gainu na 7 sa to uz slusne zahuhlavalo a preto som siahol po -Classic rock-, ktoreho predloha je klasicky Marshall. Zvukovo sa to vcelku slusne priblizovalo, ale za vsetkych mi prisiel ako najslabsi. Posledny som skusil -AC30- a tajne dufal, ze stajna VOX si nespravi hanbu vlastnym zosilovacom. Kedze som urcitu dobu vlastnil AC30 kombo, bol som velmi zvedavy, ako bude simulovat toto male prditko svojho vecsieho brata. Bol som milo prekvapeny. Charekter zvuku ostal zachovaly, velmi ma potesila dynamika a spravanie sa „aparatu“ pri hrani. Rozhodol som sa teda pre nakup -AC30- a tesil sa domov, ako ho poriadne otestujem.

Musim sa priznat, ze odkedy sme rozbehli -Die Proud- a popri tom som skocil skolu a zacal pracovat, mi rapidne klesol cas, ktory som venoval cviceniu. Ak sa mi vyskytla volna chvila, trenoval (a skladal) som hlavne na skreslenom kanaly a tym to cele haslo. Preto mi uz i chybal cisty kanal a nejaka ta dynamika, aby potesenie z hry bolo optimalne. Asi z toho dovodu som siahol po -AC30-, aby som sa neflakal a trosku i nadrel pri hrani. Predsa len, vela gainu maskuje chyby a ja som s hrozou zistil pri poslednom nahravani, ze to ide so mnou dole vodou.

Obrázok
Obrázok

Este pred samotnym hranim som umelohmotnu krabku preskumal. Vkusne vypracovana mini -kopia- AC30dky, plast posobi lacno, ale podla vsetkeho asi vydrzi. Vaha pristoja s bateriami (2xAA) je minimalna, takze po tejto stranke klidek. Potaky su poctom tri (volume, tone, gain), stupne oznacene cislicami a z viac ako polmetrovej dialky neviditelne. Co je vsak jedno, pretoze amplug sa pripaja do gitary na mieste, kde ide jack kabla (ale prekvapuju, ze? ;-)). z toho dovodu je dobre naucit sa ovladat potaky intuitivne, co vzhladom na ich rozmery a umiestnenie nie je az taka sranda, ale budiz. Ucel svati prostriedky.
Dalej tu najdeme vystup na sluchadla („line-outom“ to myslim mozeme pokojne nazvat), aux vstup (na jamovanie „so svojimi oblubenymi kapelami“- pre mna zbytocnost) a on/off „dzindzik“, ktory pocitam vdaka svojej konstrukcii pojde prvy z kola von.
To by bolo po stranke konstrukcnej, podme na stranku zvukovu. Sluchadla som si zabudol v praci, este ze mam nejake tie repraky, na ktorych som pravidelne cvicil. Zapojil som amplug do gitky (LTD v200) a zacal hrat. Naozaj ma potesil velmi prirozeny zvuk, ktoremu nechybala dynamika a vcelku siroke spektrum farebnosti podla originalnej predlohy. Podla vyrobcu by malo ist o 100 per analog, v com som bol skepticky vzhladom na velkost amplugu, ale „McMarozs“ sa mi to snazil vysvetlit v nejakom topicu a kedze nemam dovod mu nedoverovat, asi to tak bude. Zvuk je samozrejmen najlepsie pocut, blbo sa to popisuje, preto prikladam ukazky. Klasicky britsky rockovy sound alá Queen alebo U2, pri nizsom gaine krasne cisty s jemnym „nacrunchnutim“, pri vyssom gaine vybudeny Ackovy zosilovac zo vsetkym, co k tomu patri. Ziaden higain sa neocakavat, len „prostu“ rockovu klasicku.

Porovnavat s niecim je naozaj takze, ale skusim. Ako som uz spominal, co sa tyka prirodzenosti zvuku, je to ok, vyrovna sa simulaciam na drahych multakoch, lacne bez problemov tromfne. Mal som kedysi Marshall DRP1 preamp, ktory bol zalozeny na podobnej baze, 100 per analog. Co sa taka vysledneho efektu, boli na tom velmi podobne, na ampluge je predsa len citit, ze doba pokrocila.
Za cca. ronaku cenu sa da kupit male 1W (2W) ultra mini combo od Marshalu a Orange. Kedze som mal tu cest, musim skonstatovat, ze sudrohovia v UK spravili asi niekde chybu, pretoze podobnu nefunkcnu kravinu clovek naozaj len tak nestretne. Nehra to, susti to, tragedia...
Musim este pochvalit sucasne smerovanie firmy Vox. Vlastnil som dva aparaty AD VT serie, ktore i napriek tomu, ze islo o mix analogu a digitalu, boli fantasticky hratelne s naozaj fajn vysledkom. Podobne na tom pol i multiefekt Tonelab SE, ktory pokladam za lepsiu alternativu k PODu.
Vdaka svojej spratnosti je amplug idealny spolocnik do „vacku“, co potesi, ked pravidelne cestujete. Co ma vsak netesi, je cena. Pokial chcete mat pokryte cele „spektrum gainu“, potrebujete aspon dva amplugy, co je spolu investicia 100 Euro. Za 180 Euro uz clovek poriesi 15W Vox VT alebo XL a za tuto cenu dostava omnoho viac simulacii aparatov a efektov. Pokial by sa cena amplugu pohybovala niekde na urovni 20 Euro, nebolo by co riesit.

Zhrnutie

+zvuk
+spratnost

-cena
-konstrukcia

Prikladam zvukove ukazky. Hm, no, ech, nie som bohvie aky hrac rocku a cisty kanal tiez nie je moja silna stranka. Prosim, mp3jky berte ako ukazku zvuku a nie mojich hracskych dispozicii ;-)
Zvuk nie je upraveny. Zvukovka Lexikon Alpha, DAW Adobe Audition 3.0.

Clean
http://www.sendspace.com/file/3m7vbz

Crunch
http://www.sendspace.com/file/npwqj0

diskusia k recenzii sa nachadza v tejto teme:

viewtopic.php?t=10955

jivo / moderator
Naposledy upravil murkoM dňa Sob Jan 31, 2009 20:23, celkovo upravené 1
murkoM

Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť