Recenzia: Marshall JMP1, Mesa V-Twin, G-Major, Rocktron+ine

Moderátor: Moderators

Recenzia: Marshall JMP1, Mesa V-Twin, G-Major, Rocktron+ine

Poslaťod weeest » Pia Jún 12, 2009 17:39

Zdravím.

Nedávno som skúšal môj(a aj skylightov) gear v plnej krase a padla mi sánka, tak sa stým idem podeli s Vami aby ste trošku poslintali.

Takže čo sme vlastne skúšali?

Marshall JMP-1 - Preamp
Mesa Boogie V-TWIN rack - Preamp
Rocktron Pro. GAP - Preamp
TC Electronic G-major
TC Electronic G-sharp
Marshall 9100 - Poweramp

Box – Hore made box osadený Celestion G12K-100 (99 dB)

Gitara – Ibanez Art 320 (aktive)

Začnem od konca:

Marshall 9100

Marshall 9100 je elektrónkový koncový zosilňovač s dvomi nezávislými kanálmi 2x 50W . Je osadený 2x Ecc81 , 2x Ecc83 a 4x 5881 elektrónkami čo sú ruské 6L6. K tomuto napíšem, že ich nie je možné vymeni za obyčajné 6L6 bez dodatočnej úpravy zosilňovača. Zosilňovač má 2x Spínač zapnutia , 2x Stand By , 2x Gain (obdoba volume) , 2x presence , 2 x prepínač voice. Na zadnom panely nájdeme mimo bežných vecí ako vstupov, výstupov, poistiek a sieového napájania , linkový výstup pre každý kanál zvl᚝, výstup na externé prepínanie voiceingu tiež pre každý kanál , 2 prepínače na výstupnú impedanciu (8 a 16 ohmov). Zosilňovač má obrovskú váhu až 20kg a je osadený v šasi pre Rack 19“ a má výšku 3U (132mm).

Zvuk.

Keďže tento zosilňovač sám o sebe moc vody nenamúti vrátim sa k jeho zvuku v kombináciách s konkrétnymi preampami.

Marshall JMP-1

JMP-1 je elektrónkový predzosilňovač (ďalej len preamp) osadený s dvomi Ecc 83 elektrónkami. Je osadený v bedni pre uchytenie Rack 19“ s výškou 1U (44mm).
Preamp je programovateľný cez rozhranie MIDI a má 100 nezávislých kanálov. Na každý kanál sa dá nastavi druh skreslenia OD1 OD2 (Klasický marshallovský zvuk / modernejši zvuk) a Clean1 a Clean2 (Klasický marshallovský clean / modernejší čistejší clean) .
Ďalej sa dá nastavi parameter Bass shift , čo pridá extra basy. A nespraví to len hnusný zvuk , ale pridá to hutné basy, a vytvorí to super podmienky pre pekný mľaskavý palm mutting. Nasledujúce nastavovacie prvky majú trosku nevýhodu oproti iným preampom. Totižto sa pri parametroch Volume a Gain dá nastavi hodnota od 0 po 20 iba po celých číslach. Prvky Bass, Middle , Treble , presence a efekt sa dajú nastavi od -6 po +6 . To je ďalšia nevýhoda. Popíšem ešte parameter efect . Ktorý som ešte veľmi nepochopil ako presne funguje. Ale vyzerá to ako keby menil pracovnú triedu zosilňovača , teda nastavoval pracovný bod. Ale Tento parameter je viac menej zbytočný a veľa vody „nenamúti“.

Preamp má speaker simulátor. Ktorý má celkom pekný zvuk, ale kabinet je kabinet. Samozrejme Preamp funguje stereo číže každý výstup máme aj pre ľavý kanál aj pre pravý. Danej tam je normálny výstup, taktiež stereo. Preamp má aj sériovú efektovú slučku s jedným send a stereo returnom. Speaker emulátor, normálny výstup , a efektová slučka sa dá boostnu a to na +4dB alebo na – 20dB. Regulárny výstup má samostatný potenciometer na nastavenie úrovne výstupného signálu.

Externé ovládanie je možné spravi dvomi spôsobmi. Buď normálnym footswitchom od Marshallu, alebo midi controllerom. Footswitch marshall však stojí približne 80€ čo je pomaly porovnateľné s cenou midi controllera ale rozdiel je len v tom, že Marshall je prepnú len 4 kanály, a midi controller môže prepnút vštky.

Zvuk.

Zo začiatku som tento preamp používal, buď cez slúchadlá alebo cez kombo Peavey Valveking. Zvuk to malo dobrý ale niečo tomu chýbalo. To čo chýbalo bol lampový koncák . S ním to hralo nekompromisne dobre a bolo to hodné svojho mena Marshall a ceny dokopy skoro 2000€ (predajná cena , ale žiaľ už nie je v predaji). Èo z toho vyšlo? Úžastný hutný, pevný tón . Gain mu jednoznačne nechýbal. Po tejto zvukovej skúške som pochopil výrok Jimmyho Cimbalu: “Marshall JMP 1 je druhý najväčší vynález po kolese“ . Zvuk sa dá nastavi od čistého cleanu, cez pekný crunch až po šavnatý overdrive , až po „skoro“ americký hi-gain. Vrátim sa k tomu skoro. V tomto smere dos ovplyvňuje výsledný zvuk koncový zosilňovač. Keďže som v tomto prípade použil Marshall 9100 osadený elektrónkami 5881 (ruské 6L6) bol výsledný zvuk viac stredový čiže sa dos podobal na americký zvuk aparátov Mesa boogie a peavey (ale tak z väčšej diaľky :-D) . V tomto prípade hrá veľkú úlohu koncák, na ktorom sa dá nastavi voice. Takže si môžeme da buď viac marshallovský britskí rockový zvuk alebo viac metalovejší modernejší tón alla JCM 900 s 5881 elektrónkami.

Záver

Marshall JMP 1 v kombinácii s kvalitným elektrónkovým koncom je vhodná kombinácia nielen pre pokročilých hráčov ale aj pre profesionálov . Na bazárovom trhu sa dá tento preamp kúpi od 300 do 400€. Som sním nadmieruu spokojný a asi sa sním dám aj pochova :-D.

Mesa Boogie V-twin.

Ohľadom tohto preampu budem trošku stručnejší , lebo som nemal dostatok času na vyskúšanie.

Takže je to znova Rack 19“ 1U predzosilňovač . Má dva kanály , s nezávyslímy korekciami (volume, gain , bass , middle , treble , presence) a na každý kanál ma 3 módy. Všetky módy , kanály , a efektová slučka sa dá prepína footswitchom. Žiaľ tento preamp nepodporuje midi rozhranie čo je jeho asi najväčšia nevýhoda. Preamp ma Efektovú slučku so send a dvomi returnami. Má stereo výstup so speaker emulátorom ale aj obyčajný. Ovládanie zvukových parametrov sa robí pomocou obyčajných potenciometrov, čo je veľká výhoda oproti JMP1.

Krátko k zvuku.

Kryštálový clean alla mesa boogie. Velikánske prekvapenie v tomto smere. Ale má to aj jednu nevýhodu. Clean má potenciometer na gain ktorý však nemá na môj vkus dostatok gainu. Na rozdiel skreslený kanál ma toho gainu na rozdávanie, zase nejaký ten štandard z dielne Mesa Boogie. Zaujal ma hlavne mód sólo. Ktorý bol ako vyrobený pre sóla Kirka Hammeta. Mód pre riffy, bol jedna báseň. Výborný hutný tlstý tón. Ale keď som ho porovnával s JMP tak JMP mi viac sedelo.

Záver

Taktiež ako JMP1 veľmi kvalitný preamp, ale nie až tak variabilný ako by som do preampu v hodnote okolo 400+ € očakával. Ale zase na jeho obranu by som povedal ,že je lepšie ma 2 kvalitné kanály ako 10 priemerných. Určite by som si ho vedel predstavi v mojom racku.

Rocktron Pro. Gap

Rocktron Pro. Gap je midi programovateľný tranzistorový Rack 19“ 1U preamp. V prvom rade ma trošku sklamalo málo ovládacích prvkov ktoré by podľa mňa mali by na panely a nie v menu. Ohľadom zvuku som bol veľmi prekvapený. Moje zaujatie voči tranzistorovým aparátom sa hneď rozplynulo. Vo zvukovom ohľade tento preamp nezaostával za hore uvedenými preampami. Pekný poriadne tlstý tón ktorý nemal ďaleko od lampového zvuku aj keď je to „iba“ tranzistor. Mal taktiež gainu na rozdávanie. Clean sa mi až tak nepozdával ale nebol zlý. Predtým som už tento preamp počul v kombinácii s nie najlepším tranzistorovým kombo a vtedy som si povedal: hmm to je všetko čo to dokáže? Mohlo by to by aj lepšie...
Keď sme to však pichli do lampového komba a zhodou okolností do rovnakého reproduktora ako keď som to počul predtým tak som si povedal : uff ... WTF? Proste paráda ...

Záver.

Určite tento preamp nemá kvality lampového preampu, ale určite od neho nie je ďaleko. Chlapci od Rocktronu spravili veľmi dobrý preamp. Má svoje výhody ako midi rozhranie a ďalšia výhoda je jeho cena (žiaľ už len na bazárovom trhu) okolo 100€. Tento „starký“ je určite vhodná alternatíva k lampe. Slušne poslúži od začiatočníkov až po profesionálov.

TC Elektronic G-Major

Pomaly už notoricky známi Rackový multiefekt s veľmi dobrým pomerom cena a kvalita. Nebudem rozpisova podrobne každý efekt ale spomeniem len také informácie čo sa v manuáli nedozviete. Hlavne spomeniem zvuk. Zvuky efektov sú niektoré lepšie a niektoré horšie , ale prevažne sú lepšie. Hlavne ma zaujímalo akú úroveň šumu mi to do zvuku pridá procesor v signálovej ceste. Pri normálne nastavených efektoch som šum vôbec nepostrehol(a to mam obyčajné káble. Šum som spozoroval až len pri úplnom hardcore keď som skoro všetky efekty dal na plno a pridal som boost , až vtedy tomu dalo malú dávku šumu. Z tohto hľadiska som bol dos prekvapený (ja antitranzistorista :-D). Mala nevýhoda tohto muláku je nastavovanie, ktoré je trošku zložité a zdåhavé . Je to trošičku odradzujúce si nadstavova delay cez 5 minút. S týmto zase nemá problém jeho menší brat G-sharp.

Záver

Neviem čo doda. G- major je G-major určite v ňom prevládajú plusy ako mínusy. S cenou asi 220 € mu veľa multiefektov nekonkuruje. Určite si získal moje srdce, aj keď pri nastavovaní efektov ho mám niekedy chu hodi o stenu :D.

Koniec koncov (Mega záver)

Celkom pekne sa mi podarilo porovna konkurenciu rôznej gitarovej aparatúry . Strávil som pekný deň. Takže ak má niekto s čím sa chce pochváli alebo si chce niečo vyskúša čo mám ja, tak nech sa pokojne ozve.

Ďakujem za kladné aj pozitívne ohlasy. :-D

© weeest 2009 . Neprečlo jazikovov konrolow. (učytel slovecyni)

diskusia k recenzii sa nachadza v tejto teme:

viewtopic.php?t=11621

jivo / moderator
LAG am 100 feat. Gotoh Floyd Rose
Ibanez ART 320
Marshall JMP1 , TC electronic G-major, Marshall 9100 power amp, Marshall 1936 feat. G12 Century Vintage Neo , Rocktron midimate, Peavey Royal 8.
Obrázok užívateľa
weeest

Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť