Recenzia: Gibson The Paul 1979

Moderátor: Moderators

Recenzia: Gibson The Paul 1979

Poslaťod KuboG » Pia Júl 17, 2009 23:36

(poprosím Jiva aby to hodil do sekcie recenzie ďakujem)

Gibson The Paul 1979

Opä pridávam svoju trošku do mlyna. Dopredu píšem, že recenzia je čisto môj subjektívny pocit (ako každá recenzia).

Už pár týždňov som lamentoval nad záložnou gitarou, ktorá by bola čo najviac rovnocenná s mojím Gibsonom ( viewtopic.php?t=10676 ) . Obzeral som sa po lawsuit kópiách (Greco, Burny, Tokai...) japonských kópiách Edwards od ESP http://www.espguitars.co.jp/edwards/index.html a nejakých lacnejších verziách Gibsonov (Studio,...) od ktorých ma ale odrádzal vzhľad (žiaden binding atd.)
Kedže sa mi ale nečakane naskytla ponuka na už „Vintage“ Gibson The Paul z roku 1979 v pôvodnom stave, nečakal som a šiel som ho porovna s mojím Goldtopom. Domov som sa vracal s už s dvomi gitarami...

Úvod

Ako z nadpisu vyznieva, tento model je z roku 1979. Model „The Paul“ sa vyrábal v rokoch 1978-1982 ako lacnejší a dostupnejší model. Gitara je v 100 percentne pôvodnom stave so všetkým originál HW, má minimum škrabancov, pražce ako nové. Na 30 ročnú gitaru naozaj super.

Look

Veľmi neobačajný. Tvarovo je to Les Paul s tým rozdielom že prepínač snímačov je pri potenciometroch tak ako to má model SG. Namiesto perleových koruniek má tento model „iba“ bodky, ktoré ale nezvyčajne začínajú už od prvého pražca (ako napr. na LP Custom) Farba gitary je natural, takže je pekne vidie každý kus dreva. Komplet čierny hardware a opencoil snímače. Nebudem sa tu rozpisova, pozrite si fotky.

Obrázok

Obrázok

Konštrukcia a materiály

Nižšie náklady su dôvodom, prečo táto gitara nemá klenutý top (dokonca nemá ani len samotný top, ide len o samotné ploché telo). Telo ako aj krk je z orechu, krk je z 5 kusov a telo z 3-5 (pravdepodobne záleží od kusu, ažké poveda). Gitara nemá žiadne dutiny, je to „poriadny“ kus dreva. Telo je ale oproti klasickým LP ovela tenšie, dokonca má zrezané kraje taktiež ako model SG. Na moje počudovanie má ale gitara ebenový hmatník, čo mi nejde do hlavy pri „low end“ modeli ale každopádne mi to nevadí, skôr naopak. 22 pražcov, profil krku je tenší, presne ako profil 60s. Gitara je citeľne lahšia ako GT tipujem to na 3.2-3.5 kilogramu. Krk nieje zasadený hlboko až ku komore krkové snímaču čiže ide o konštrukciu „short neck tennon“

Obrázok

Obrázok

Spracovanie

Ako som písal v úvode pražce sú ako nové, kobylka so strunníkom sa ešte lesknú (dá sa to po 30 rokoch?). Dohmat som si nastavil presne taký aký mi vyhovuje bez drnčania, nazval by som ho stredne nízky. Pražce su pekne zapracované, mechaniky sa nehýbu, elektronika funguje bez problémov. Logo je len vytlačené, nieje vyložené perleou, taktiež netknuté spolu s nápisom „The Paul“ na krytke výstuhy. Nemám čo vytknú.

Obrázok

Použitý Hardware

Ladiace mechaniky Grover rotomatics. Nulák, netuším pravdepodobne plast ale je pekne zapracovaný takže gitara drží ladenie velmi dobre.
Snímače sú pôvodné T Top humbuckery na oboch pozíciách. Už len samotná cena týchto snímačov na ebayi je veľmi zaujímavá.
Kobylka a strunník sú bežné poniklované z vtedy bežnej produkcie. Elektronika obsahuje bežné osadenie štyrmi 500k potenciometrami a troj-polohovým snímačom. Kondíky ako aj v Goldtope som vymenil za ruské Paper in Oil s hodnotou 0.022uf ktoré obe gitary vo zvuku „prevzdušnili“.

Obrázok

Obrázok

Zvuk

Na túto kapitolu som sa tešil aj keď popisova zvuk je velmi ažké.
Oproti Goldtopu má gitara dos iný zvuk. Gitara pekne rezonuje, masíruje keď na nej hrajete. Goldtop je síce viac do výšok a má taký poslušnejší, zvonivejší zvuk. The Paul má veľa stredov a gitara znie veľmi agresívne, pravdepodobne aj vďaka ebenovému hmatníku.T Top snímače cez vypečený Marshall...AC/DC jedna rados, je to naozaj parádny rockový nástroj s poriadne nasratým zvukom. Osobne hrajem doprovod a tam sadne táto gitara ako ri na šerbel, v sólach je dobrá ale niečo jej tam chýba, čím nechcem poveda že je na sóla nepoužiteľná.
Každopádne lepšie raz poču ako raz číta, čím je samozrejme hociktorý člen fóra srdečne pozvaný do našej skúšobne kde si môže túto mašinu naplno vyskúša, a to poriadne nahlas.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

diskusia k recenzii sa nachadza v tejto teme:

viewtopic.php?t=11821

jivo / moderator
Gibson Les Paul 1957 Goldtop 2004, Gibson Les Paul 1955 Custom 2010, Navigator NLP370CTM P90, Tokai LS150 2009 Tobacco Sunburst, Gibson SG Standard P90 2009, Hiwatt DR103 1978, Marshall JTM45
Obrázok užívateľa
KuboG

Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť