Micro champ - pomoc s projektom

Moderátor: Moderators

Micro champ - pomoc s projektom

Poslaťod kubb0 » Uto Máj 29, 2012 11:54

Ahojte,

po dlhosom zvazovani a premyslanim som sa rozhodol ze si postavim malu celolampovu hlavu.
-Prvym dovodom bolo ze na doma mam 15w tranzistor co nie je tak celkom ono a zase 40w fender hot rod na doma naozaj nie je.
-Druhy dovod je, ze na trhu je velmi malo "spalnovych aparatov". Ampy okolo 5w su tiez
vcelku hlasne a teda tych s mensim vykonom resp s prepinacom je este menej (black star HT1HR cca 200 , VHT special 6/3 cca 150, vox AC4 alebo night train >200).
-Treti dovod - nejak ma zacalo bavit robit si veci posvojom

Obovod je upraveny fender champ kde je miesto 6V6 pouzita 6AQ5 o ktorej sa vravi ze je to 6V6 v malom co sa mi vcelku pozdava kedze mam rad zvuk fendrov
Tu je odkaz na schemu (pdf)
http://amps.zugster.net/file_download/7
a na stranku kde je k tomu nieco blizsie
http://amps.zugster.net/projects/micro-champ

Hned na uvod, skor ako ma podaktori znesu zo sveta, poviem, ze v elektornike nie som celkom doma, tj nemam problem spajkovat, citat schemy atd. Skor si neviem uvedomit suvislost ze ked zmenim jeden komponent o nejaku hodnotu ako velmi to ovplyvni ostatne komponenty resp zvuk. stale som len v stadiu uvazovania a zbierania informacii, takze by som poprosil rady typu ako ako sa to da spravit a kde sa to da pripadne najst a nie preco to nerobit a ze si mam kupit hento toto. Takze to bude tema asi skor pre ludi so skusenostami. Dakujem

Po hrubom zratani vsetkych suciastok som sa dostal na cenu okolo 100€. V tejto cenu su zahrnute lampy (sovtek resp jj 1x12ax7, tesla 6aq7), vstupny, vystupny transformator (indel).
a) cenu som ratal zo suciastok bezne dostupnych v obchodoch (gm electronic, ges)
otazka je: za ktore komponenty sa oplati priplatit a kupit kvalitnejsie a kde?
z toho co som sa zatial docital tak by stalo za to vymenit obycajne foliove kondiky za malory alebo orange drops(maju v ges). roziel v cene nie je velky
b) v scheme su spominane elektrolyty 20uf/350V. problem na ktory som narazil je, ze som nasieliba 22uF. Kedze maju toleranciu 20% tak si myslim ze 22uF by malo byt tiez ok. Myslim si dobre?
c) sietovy transformator - v scheme je pouzite trafo s parametrami sekundaru
380 C.T. (cize 190-0-190)/71ma; 6,3V/2,5A.
trafo z ges-u(indel) 2x200/0,06A; 9v/0,4a; 6,3V/2,15A. Som z toho teraz trochu blbec ale je mozne pouzit toto trafo a zapojit ho teda tak aby davalo 400V/0,06A. Ak nie tak uz davnejsie som si davalo robit cenovu ponuku do vinuty na sietovo trafo do fender champ a stalo by 30€ cize podla hore uvedenych parametrov by to bolo mozno o cosi menej
d) v pripade ze by som pouzil trafo od indelu bude nutne menit aj cast obvodu za usmernovacom? je mi jasne ze hodnoty V1,V2,V3 sa zmenia neviem ale ci az tak rapidne aby bolo treba do toho zasahovat

Este raz pripominam ze nie som elektrotechnik no nejake skusenosti uz mam, to ze ma to moze dobre kopnut do riti ak nevybijem kondik viem tiez Takze za rady a konstruktivne navrhy dakujem
kubb0

Poslaťod left_hand » Uto Júl 10, 2012 07:56

1. znasam a zo sveta.
2. V elektrónkových zosilňovačoch sú napätia zdraviu a životu nebezpečné. Pokiaľ nevieš čo robíš, nepúšaj sa do takto odvážneho projektu. Najprv radšej poskúšaj nejaké stavebnice a až plne porozumieš čo a ako, potom sa púšaj do odvážnejších vecí.
3. Odporúčam ti knihu Lampárna - nie je tam toho mnoho, ale nevyhnutné základy sa z toho naučíš.
4. Niektoré zmeny hodnôt súčiastok majú veľký dopad, niektoré len minimálny.
5. Povedal by som, že to bude drahšie ako 100 euro.
-na plastove patice na elektronky ani nekukaj
-necha si spravi chasis drahé (minimálne 20 euro) (beriem spä ak si zručný/máš známos)
-plastové a iné potenciometre s cenou okolo eura a menej obídi. Kvalitné potenciometre je trochu ažšie zohna.
-Zarátal si do ceny konštrukčný materiál? (šróby, matice, priechodky, atd.)
6. Myslím, že sa ti naozaj neoplatí vyrába zosilňovač, z ktorého vyažíš 1/2W, max 2. Radšej by som ostal pri originál schéme, kde by som pridal prepínač pentoda/trioda (čo by prepínalo medzi 5W/2W) a ešte by som pridal prepínač pracovného bodu (podobne, ako to majú malé voxy), čo by znížilo výkon ešte viac (teda na cca 3W/0,75W). Náklady minimálne, využiteľnos zosilnovača oveľa väčšia.
7. Určite sa oplatí priplati na všetkom, čo je v signálovej ceste (konektory, potenciometre, elektrónky, kondenzátory, výstupný transformátor). Odpory veľmi netreba (aj keď nekvalitný odpor ti pridá do zvuku šum).
8. 22uF je fajn. Dokonca aj väčšie by boli fajn.
9. Sieové transformátory je dobré ma s presnými napätiami. Ak to nesedí, tak radšej viac (hlavne viac prúdu - zosilňovač potrebuje 71mA, ten indel ponúka len 60mA) a potom upravi obvod zdroja. Skús obzrie inzeráty s nejakými starými rádiami tesla - sú to štedré zdroje súčiastok.
10. Sieak od indelu neodporúčam použi - nemá dostatok šavy.
11. Výstupák od indelu by mohol by fajn, ALE treba skontrolova, či na ňom sedí primárna impedancia (Za).
12. Ešte raz - zatiaľ čo pri hraní sa s tranzistorom, kde sú relatívne malé napätia, môžeš dosta "kopanec do riti", pri elektrónke to je päsou do zubov. A tá päs je ako z oceľe. Pretože to vlastne nie je päs, ale nárazník kamióna plne naloženého pieskom a divými kačicami.
13. Dištancujem sa od akehokoľvek poškodenia majetku a zdravia, ak sa do toho skutočne pustíš (priyvi si k tomu aspoň niekoho skúseného).
Skor ako sa spytas pozri sem, sem a sem.
Obrázok užívateľa
left_hand

Späť na Komba, zosilnovace, bedne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť