Ako robit sola?

Moderátor: Moderators

Poslaťod mcmaros » Str Dec 19, 2007 13:47

Ide hlavne o to mat napocuvane rozne sola a vediet si to pospevovat v hlave, plus vediet v hlave vytvorit melodiu a tu az potom hladat na hmatniku. Nie opacne. A na tom hmatniku je to zase o tych fintach. V hlave zacujes mmmmm aa ua m m m aaa a hned vies ako to zahrat. :)
Obrázok
Max for President!
Obrázok užívateľa
mcmaros

Poslaťod Drvic » Str Dec 19, 2007 13:53

mcmaros píše:Ide hlavne o to mat napocuvane rozne sola a vediet si to pospevovat v hlave, plus vediet v hlave vytvorit melodiu a tu az potom hladat na hmatniku. Nie opacne.

Preco nie opacne? Ja to robim presne tak. Mam pusteny doprovod a do toho improvizujem. Ak sa mi nieco paci, tak to niekolkokrat zopakujem, aby som si to zafixoval, ze takto to budem hrat, zapisem a postupne doplnam.
Obrázok užívateľa
Drvic

Poslaťod mcmaros » Str Dec 19, 2007 14:07

To je potom skor take triafanie tonov. Nemozes len tak bezcielne bludit po hmatniku. Ak improvizujes, tak hned pocujes v hlave co by sa tam hodilo.
Obrázok
Max for President!
Obrázok užívateľa
mcmaros

Poslaťod Drvic » Str Dec 19, 2007 14:23

mcmaros píše:To je potom skor take triafanie tonov. Nemozes len tak bezcielne bludit po hmatniku. Ak improvizujes, tak hned pocujes v hlave co by sa tam hodilo.

Aha, takto si to myslel :idea: Cize akasi automatizacia. No nejak takto to u mna funguje :D
Obrázok užívateľa
Drvic

Poslaťod jivo » Štv Dec 20, 2007 13:36

mcmaros píše:To je potom skor take triafanie tonov. Nemozes len tak bezcielne bludit po hmatniku. Ak improvizujes, tak hned pocujes v hlave co by sa tam hodilo.

ja ked improvizujem, tak vobec v hlave nejako dopredu nepocujem, co by som mal zahrat, ale proste hram, kam mi ruka sama ide.
My gear rulez. Your gear sucks. :D
Les Paul + Marshall = ROCK !!!
Powered by Peavey and Mesa/Boogie amplification.
Obrázok užívateľa
jivo

Poslaťod mod.severin » Štv Dec 20, 2007 13:46

jivo píše:

ja ked improvizujem, tak vobec v hlave nejako dopredu nepocujem, co by som mal zahrat, ale proste hram, kam mi ruka sama ide.

Hmmmm no neviem MCMAROS ma celkom pravdu.
Ked sa tak zamyslim ako solujem, tak sa mi vybavuje, ze rozmyslam pocas sola co zahrat a snazim sa zahrat ako citim ten dany ton a co chcem ponom zahrat. Nejake tie chodnicky uz mam vyslapane takze sa to da. Niekedy vsak chcem zahrat nejaky ton a nevide mi, pretoze som v tej rychlosti zle trafil, respektive ma napadol nespravny prazec :D:D. Ale je to ako MCMAROS hovori umna.
Aj ked som si najprv povedal ze vsak ja chodim tak jak ma napadne. Ale ked sa nadtym zamyslis tak to je vlastne inak :)

Samozrejme závisi to aj od toho aky ma clovek den, pretoze niekedy nevymyslim ani prd a niekedy dam sola take ze mi je rovno na CD a ideme :D:D :D (ftip)
:):) Obrázok :):)
Obrázok užívateľa
mod.severin

Poslaťod jivo » Štv Dec 20, 2007 14:04

mod.severin píše:
jivo píše:

Hmmmm no neviem MCMAROS ma celkom pravdu.
Ked sa tak zamyslim ako solujem, tak sa mi vybavuje, ze rozmyslam pocas sola co zahrat a snazim sa zahrat ako citim ten dany ton a co chcem ponom zahrat. Nejake tie chodnicky uz mam vyslapane takze sa to da. Niekedy vsak chcem zahrat nejaky ton a nevide mi, pretoze som v tej rychlosti zle trafil, respektive ma napadol nespravny prazec :D:D. Ale je to ako MCMAROS hovori umna.
Aj ked som si najprv povedal ze vsak ja chodim tak jak ma napadne. Ale ked sa nadtym zamyslis tak to je vlastne inak :)

Samozrejme závisi to aj od toho aky ma clovek den, pretoze niekedy nevymyslim ani prd a niekedy dam sola take ze mi je rovno na CD a ideme :D:D :D (ftip)

ja proste nechapem, ako moze niekto pri improvizacii rozmysat, co ide zahrat. nejake zachytne body ok, ale nejako viac nad tym uvazovat, to nie (u mna).
My gear rulez. Your gear sucks. :D
Les Paul + Marshall = ROCK !!!
Powered by Peavey and Mesa/Boogie amplification.
Obrázok užívateľa
jivo

Poslaťod mod.severin » Štv Dec 20, 2007 14:15

No ono to zas nieje o takom rozmyslani, ze hmmmmm co idem zahrat. Proste chytis gitaru a hras. Ale myslel som ze rozmyslat musis to je jasne nemozes len tak behat po hmatniku, jednak podvedome vnimas spoluhracov a dynamiku nastrojov, potom rozmyslas nad tym kde mozes stupi kde nie no a samozrejme asi nad tym kam sa solo bude uberat. Smozrejme je to skôr take podvedomé myslenie, hlavne sa sústredíš na hmat a struny ostatné ti robí kvázi podvedomie. Dufam ze som sa vyjadril spravne. :):)
Obrázok užívateľa
mod.severin

Poslaťod mcmaros » Štv Dec 20, 2007 14:17

To vidis aj u slavnich gitaristov, ze rozne otvaraju usta a robia prihluple vyrazy. Hlavne pri improvizovani. Je to o tom citeni a pocuti toho co mas v hlave. Moja mamka to ale nedokaze pochopit, ta ma z toho akurat srandu (mimochodom jej srdcovkou sa stal metal!) a podaktori ludia potom hovoria, ze ten a ten je sfetovany co ale vobec nie je pravda. Viem, ze som stale len amater (king nothing yeah :)), ale z roznych interview a svojho citenia hudby, ktore prislo neskor vyplynulo presne to.
Obrázok
Max for President!
Obrázok užívateľa
mcmaros

Poslaťod mod.severin » Štv Dec 20, 2007 14:22

jivo píše:

Ono zas ked sa v konecnom dôsledku zamyslím, že čo si naisal tak vlastne mas aj pravdu ale o myslení to je urcite tiez!! Ono sa tazko o tom polemizuje takto :)
Obrázok užívateľa
mod.severin

Poslaťod fikus-kukis » Štv Dec 20, 2007 22:16

mod.severin píše:Ono zas ked sa v konecnom dôsledku zamyslím, že čo si naisal tak vlastne mas aj pravdu ale o myslení to je urcite tiez!! Ono sa tazko o tom polemizuje takto :)
Niekto hrá rozumom, iný srdcom (viď nečisté tóny Hendrixa na živákoch).
Zháòam schému na hlavu Diezel Herbert.
Obrázok užívateľa
fikus-kukis

Poslaťod razmot » Štv Dec 20, 2007 22:41

Niekto hrá rozumom, iný srdcom (viď nečisté tóny Hendrixa na živákoch).

no neviem... podla mna su neciste tony znakom toho, ze niekto nevie poriadne hrat a nie, ze hra "srdcom" :D (nehovorim teraz o hendrixovi)

s tou improvizaciou ma mcmaros podla mna celkom pravdu. lenze povedzme si otvorene, kolko ludi to skutocne dokaze??? teraz kazdy ruku na srdce a nech sa prihlasi ten, kto si mysli, ze to skutocne dokaze. :D mam namysli teraz tie trosku zlozitejsie veci. nie kohutik jaraby...
ale taktiez si ja osobne myslim,ze sa to da serioznym, spravne vedenym a poctivym treningom vytrenovat na velmi slusnu uroven.
razmot

Poslaťod Bilboslavus » Štv Dec 20, 2007 22:57

To vidis aj u slavnich gitaristov, ze rozne otvaraju usta a robia prihluple vyrazy.

a ja som sa čudoval prečo to robia :)
blažej a čo ide o mňa tak to nedokážem :)
ináč dakujem za rady zase kopec info na premýšlanie
ESP LTD MH-50 powered by EMG 81+85 in association with Ernie Ball 10
kombo: tranzistor Kustom Arrow16J 15W
PROEL káble, trsátka Jim Dunlop 0,99mm, JazzII, Ibanez signature Paul Gilbert,
Planet Waves pásik a kapo, multiefekt Boss GT-8
Obrázok užívateľa
Bilboslavus

Poslaťod fikus-kukis » Štv Dec 20, 2007 23:19

blazej píše:no neviem... podla mna su neciste tony znakom toho, ze niekto nevie poriadne hrat a nie, ze hra "srdcom" :D (nehovorim teraz o hendrixovi)
No, tak zas toto je jasná vec :wink: .

Išlo mi hlavne o to, že keď vidím gitarových mágov ako je napr. Vai, Satriani, nepríde mi to také prirodzené, keď vidím ako sa sústredí, robí minimum pohybov (t.j. hrá ako robot, no mnohí vravia že d-o-k-o-n-a-l-e), atď ...
Zháòam schému na hlavu Diezel Herbert.
Obrázok užívateľa
fikus-kukis

Poslaťod mcmaros » Štv Dec 20, 2007 23:28

blazej píše:s tou improvizaciou ma mcmaros podla mna celkom pravdu. lenze povedzme si otvorene, kolko ludi to skutocne dokaze??? teraz kazdy ruku na srdce a nech sa prihlasi ten, kto si mysli, ze to skutocne dokaze. :D mam namysli teraz tie trosku zlozitejsie veci. nie kohutik jaraby...

Nemyslim si, ze som nejaky velky level, ale ked improvizujes, tak pouzivas vela naucenych veci. Akurat ze ja to nerobim stylom - kam mi ruka padne alebo teraz stlacim tento a tento prazec. Ja hram automaticky podla toho co pocujem v hlave. Minule som dost pocuval Vinieho Moora a ked som si potom brnkal na gitare, tak som zrazu dostal take nutkanie zahrat jeden lick a az potom mi doslo, ze to bolo v jednej jeho skladbe. Nikdy som sa od neho neucil nic hrat, ale to bolo take uplne spontanne. :)

Napriklad Marty Friedman je podla mna dobry improvizator. Dokaze zahrat svoju skladbu uplne inym improvizovanym sposobom. Vo video lekciach hra svoje skladby uplne inac.
Obrázok
Max for President!
Obrázok užívateľa
mcmaros

Poslaťod bony.exp » Pia Dec 21, 2007 01:51

fikus-kukis píše:Niekto hrá rozumom, iný srdcom (viď nečisté tóny Hendrixa na živákoch).

zly priklad, o hendrixovi je zname ze si tony predspievaval pocas hrania...:wink:
imo vyska tonov by mala ist z hlavy a ich podanie(vibrata, bendy, dlzky tonov, rytmus...) by mal byt feeling.
THE BRIGHT EYE - bandzone.cz/thebrighteye

VOX AC30 Blue Alnico
Fender Stratocaster MIM
Obrázok užívateľa
bony.exp

Poslaťod mcmaros » Pia Dec 21, 2007 02:13

bony.exp píše:imo vyska tonov by mala ist z hlavy a ich podanie(vibrata, bendy, dlzky tonov, rytmus...) by mal byt feeling.

Moja rec! :P
Obrázok
Max for President!
Obrázok užívateľa
mcmaros

Poslaťod razmot » Pia Dec 21, 2007 10:38

nemal som namysli priliz tie licky. tam to nie je taky velky problem. to sa rychlo dostane do usi. skor som myslel take nieco, ze si pustis doprovodnu gitaru, chvilku pocuvas, predstavis si melodiu a potom ju z fleku presne zahras. stale myslim trochu zlozitejsie veci, ale vobec nemam na mysli technicky zlozitejsie :!:
a s tym pospevovanim uplne suhlasim. to je podla mna uplne zakladny sposob, ako sa dopracovat k tomu, co som pisal a dosiahnut tak ten najvyssi level.
ked som bol minule na koncerte, kde sa hral klavirny koncert od haydna, tak si klavirista CELY cas pospevoval to, co hral. ale stale a vsetko, aj tie rychle pasaze :D zo zaciatku to trochu vadilo, kedze som bol v prvej rade :lol: , ale hned som si uvedomil, ake je to dolezite. takze toto je podla mna ten najlepsi sposob ako sa v tomto zdokonalit. spievat resp. intonovat VSETKO,co hras.
razmot

Poslaťod mod.severin » Pia Dec 21, 2007 11:05

blazej píše:nemal som namysli priliz tie licky. tam to nie je taky velky problem. to sa rychlo dostane do usi. skor som myslel take nieco, ze si pustis doprovodnu gitaru, chvilku pocuvas, predstavis si melodiu a potom ju z fleku presne zahras. stale myslim trochu zlozitejsie veci, ale vobec nemam na mysli technicky zlozitejsie :!:
a s tym pospevovanim uplne suhlasim. to je podla mna uplne zakladny sposob, ako sa dopracovat k tomu, co som pisal a dosiahnut tak ten najvyssi level.
ked som bol minule na koncerte, kde sa hral klavirny koncert od haydna, tak si klavirista CELY cas pospevoval to, co hral. ale stale a vsetko, aj tie rychle pasaze :D zo zaciatku to trochu vadilo, kedze som bol v prvej rade :lol: , ale hned som si uvedomil, ake je to dolezite. takze toto je podla mna ten najlepsi sposob ako sa v tomto zdokonalit. spievat resp. intonovat VSETKO,co hras.

Inac ja tiez minule, no asi pred 2 mesiacmi, som sa prvykrat pristihol ze si spievam to co hram. Nebolo to stale, ale iba par tonov pri niektorych pasazach. Sme dohrali a som kukal, ze ci mi nedrbe ::D
Obrázok užívateľa
mod.severin

Poslaťod mcmaros » Pia Dec 21, 2007 12:48

Ja som sa uz davno snazil v hlave vybudovat ten spev aj pre rychle licky a pod. Teraz uz ani inac nehram. Ked si spomeniem na svoje mechanicke zaciatky, tak sa tomu musim smiat.
Obrázok
Max for President!
Obrázok užívateľa
mcmaros

PredchádzajúciĎalší

Späť na Gitarove techniky a teoria

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť