Stupnice

Moderátor: Moderators

Poslaťod thao » Štv Aug 12, 2010 18:00

chcel by som sa opytat na taky jeden problem, na ktory som narazil...snad tie mody dobre chapem...ide o to ze som porovnaval mody ktore su v guitar pro a od jaca pastoriusa v modern electric bass (dufam ze nebude vadit ze je basak:) a prisiel som na to ze napr. frygicky mod v c dur je:

v guitar pro:
C Ckrizik Dkrizik F G Gkrizik Akrizik

u pastoriousa:
1 2b 3b 4 5 6b 7b

prosim vysvetlite mi niekto v com je problem a kde je pravda...dakujem..
thao

Poslaťod plach » Štv Aug 12, 2010 18:34

je to to isté

C Ckrižik Dkrižik atď. možeš zapisa

1 1križik 2križik 4 5

a 1križik sa zvukovo rovná 2b (je to ten istý zvuk..rovnaká výška tónu)

tak problem je len v zápise (ak je to vôbec problém...)
Obrázok užívateľa
plach

Poslaťod thao » Pia Aug 13, 2010 09:13

ahaaa....dikes
thao

Poslaťod thao » Pia Aug 13, 2010 10:01

plach: a vedel by si mi aj vysvetlit prosim vysvetlit, ze preco to tak je? lebo ja som bol do teraz v presvedceni ze v C dur 1 znamena C, 2 D, 3 E, 4 F, atd...diki
thao

Poslaťod left_hand » Pia Aug 13, 2010 10:49

thao píše:plach: a vedel by si mi aj vysvetlit prosim vysvetlit, ze preco to tak je? lebo ja som bol do teraz v presvedceni ze v C dur 1 znamena C, 2 D, 3 E, 4 F, atd...diki

toto by ti mohlo pomoct http://hudebni-nauka.webnode.cz/news/kv ... havlikova/
Skor ako sa spytas pozri sem, sem a sem.
Obrázok užívateľa
left_hand

Poslaťod thao » Uto Aug 17, 2010 17:00

este zopar postrehov a otazok:

na jednej stranke http://www.warmup.szm.com/noty.html#durmol som nasiel ze e molova stupnica s krizikom je: e fis g a h cis d e
v guitar pro to je: e fis g a h c d e ... myslim ze tentokrat uz to nie je len problem v zapise...

preco v durovych stupniciach s krizikmi sa zvysuje prave 7. stupen o pol ton a v molovych s krizikom je to 2. stupen?

inak aj tak velmi nerozumiem ako mi kvarto-kvintovy kruh ma dopomoct k chapaniu preco sa Ckrizik rovna 2b. ale asi na to este len mam prist...

vdaka
thao

Poslaťod plach » Uto Aug 17, 2010 18:25

Cis = Des preto, lebo na gitare, base, čo len kceš , to zahráš na tom istom mieste...len sa to tak zapisuje, že ked ide melodia stupajuco..tak sa napíše Cis , a ked ide melodia dole . tak sa napíše Des (aspoň ja to tak chápem, i ked nemusí to by pravidlo)

k molovým stupniciam
myslím, že sú tri varianty molových stupníc - aloiská (?nie som si istý názvom), harmonická a melodická..., neviem teraz narýchlo ako vyzerajú, ale každopádne, hrajú sa rôzne..., prípadne na tej stránke je chyba (neviem, kde to tam je, nekcelo sa mi to lúska)

a otázke o zvyšovaní stupňov nerozumiem

nemáš v okolí človeka, čo by ti to vedel vysvetli?...takto je to neikedy dos o hubu...
Obrázok užívateľa
plach

Poslaťod thao » Uto Aug 24, 2010 13:53

dikes...
no asi naozaj bude najlepsie niekoho sa to osobne opytat...
thao

Predchádzajúci

Späť na Archiv

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia