Co su procesory? a naco su dobre pre gitaru?

Moderátor: Moderators

Co su procesory? a naco su dobre pre gitaru?

Poslaťod mod.severin » Str Sep 12, 2007 15:05

Dobry den. Naschval som dal takuto temu pretoze nikto tu viacmenej nespomina konkretne nieco o procesoroch a kedze ja tiez o tom skoro nic neviem a chcel by som sa dozvediet (niesom sam urcite), tak by som velmi pekne poprosil tych ludi, ktory by mne, resp. nam napisali nieco o zvukovych procesoroch.
-Naco sluzia?
-Kde sa daju vyuzit?
-Rozne druhy procakov?
-Najlepsie znacky vyrobcov?...proste vsetko co vas napadne alebo viete.
Dakujem vam za prispevky :) severin
:):) Obrázok :):)
Obrázok užívateľa
mod.severin

Poslaťod jivo » Str Sep 12, 2007 17:42

caf. vitam ta na fore :wink: .

a mam na teba otazku, to si si naschval zalozil tuto temu v sekcii "Ozvucenie"? lebo by pasovala skor do gitarovej sekcie.
My gear rulez. Your gear sucks. :D
Les Paul + Marshall = ROCK !!!
Powered by Peavey and Mesa/Boogie amplification.
Obrázok užívateľa
jivo

procaaaky

Poslaťod mod.severin » Str Sep 12, 2007 23:40

Ahoj, dik za uvitanie. Vies co neviem kam sa to poriadne hodi pretoze sam ani neviem co vlastne tie procesory su takze zaradit ich mi nebolo az tak jasne ale v tejto sekcii som sa dost o procesoroch docital resp. som ich tu nasiel tak som myslel ze sa to sem hodi. Ak sa to bude dat tak tuto temu mozes premiestnit. Len potrebujem sa o tom nieco dozvediet. DAKUJEM
Obrázok užívateľa
mod.severin

Poslaťod jivo » Štv Sep 13, 2007 10:51

tema bola premiestnena.

jivo / moderator
Obrázok užívateľa
jivo

Poslaťod jivo » Štv Sep 13, 2007 11:03

a k teme.

1. pravdepodobne si mal na mysli efektove procesory. efekotove procesory sluzia na efektovanie sucheho gitaroveho zvuku. hovori sa im tiez aj multiefekty. v podstate takyto mutliefekt je krabica (obvykle rackova), ktora dokaze vytvrorit a aplikovat dany efekt na gitarovy zvuk. obvykle je zapojena v efektovej slucke aparatu a dokaze robit vacsinu standartnych gitarovych efektov, ktore mozu byt aj v klasickej krabickovej podobe, napr. reverb, delay, chorus, octaver, eq a pod.

2. pokial myslis hudobne, tak podla potreby, napr. na sola sa vacsinou oplati pouzivat delay, na ciste zvuky chorus atd. treba vyskusat a zalezi aj od stylu hudby. ak myslis fyzicky, tak som uz pisal, v slucke aparatu. pokial nevies, co je to ef. slucka, odporucam precitat tuto temu:
viewtopic.php?t=2632 a pripadne si vyhladat nazov "efektova slucka".

3. no su rozne druhy procakov, napr. moze byt procesor, ktory zvladne iba jeden efekt, napr. delay, alebo eq, alebo mozu byt procesory, ktore zvladnu takmer vsetko, teda myslim tie zakladne efekty. v podstate by sa dali multiefekty rozdelit podla roznych kriterii na viacero druhov, napr. podla charkateru efektov, mnozstva efektov, kvality atd., ale vzdy zalezi od samotneho procesoru a tiez potrieb gitaristu.

4. medzi najlepsie znacky patria podla mna lexikon a tc electronic.

ak chces vediet o tejto teme nieco viac, vyhladaj si nejake starsie temy na fore.

otazkou je, ci ty chces multiefekt a ak ano, aky a za kolko.
Obrázok užívateľa
jivo

OT

Poslaťod @dam » Štv Sep 13, 2007 11:56

jivo píše:2. pokial myslis hudobne, tak podla potreby, napr. na sola sa vacsinou oplati pouzivat delay, na ciste zvuky chorus atd. treba vyskusat a zalezi aj od stylu hudby.

Heh, Jivo, sorry, toto neda ani mne uz :lol:
Mas teraz ten tien niekde, tak si musis davat pozor na tie hovadske slovicka - fakt sorry, bo mne by to tiez liezlo na nervy, ale - CISTY ZVUK JE NAJLEPSI CISTY :D To len aby mod.severin nebol dopleteny :wink: A chorus je ten efekt, ktory sa zvykne pouzit prave pre cisty kanal, lebo ho tak pekne zafarbuje. Ja len ze to "vacsinou" :lol:
(ale ved nic, toto len taky OT k inemu OT. Radsej to zmaz, lebo bude bordel z toho zas :wink: )
LANEY TT50H, Marshall MC212, Cort X6, Eventide TimeFactor, Dunlop CryBaby 535Q, BOSS CE5, DOD FX53 Classic Tube

Nirvana, RHChP, LP, The White Stripes, Korn, SOAD, Pink Floyd, Foo Fighters, Tool
Para, Chiki-liki tu-a, PPE
Obrázok užívateľa
@dam

POMOC S PROCESORMI

Poslaťod mod.severin » Štv Sep 13, 2007 12:14

No jasne diky Jivo, za radu. Skusim sa docitat aj niekede inde. Len jedno mi nejde do hlavy. Preco vlastne sa vyrabaju taketo velke skrine ked mame krabicky??? Ja mam zaujem o nejaky procak, ale davam prednost radsej krabickam aby som mal proste dos efektov na pedal boarde a tie vyuzival a PROCESOR by som si skor kupil na zlepsenie zvuku gitary (nejake cisticky alebo take nieco). A zaroven by som sa aj chcel opytat ci take nieco existuje ("cisticka zvuku"). Skor by som tie procesory vyuzil na to.

A este som nieco chcel, musim vyuzit tvoju ochotu odpovedi, prepac, ale napriklad mam kombo MG 100dfx, a ma dva kanale cisty/skresleny. No a ja by som napriklad chcel vediet, ze co este potrebujem na to aby som dosiahol taky isty silny vystup na OD ako na cistom.
Priklad: hram v skusobni a cisty zvuk dava vecsie pecky ako skresleny. Musim ho mat omnoho viac vypeckovany ten skresleny. CHcem sa iba spytat ze ci sa da nieco take zohnat co by mi vlastne vyrovnalo zvuky (asi nejaky eqvalizer eske kupit nie????)? neviem no.

DIKY MOC za odpoved!!! :):):)
Obrázok užívateľa
mod.severin

Poslaťod Predator » Štv Sep 13, 2007 12:27

Nie, tentokrát má Jivo pravdu.

Èistý zvuk = zvuk bez skreslenia. A do takéhoto zvuku sa perfektne hodí reverb, delay, chorus, phaser atď ... všeobecne tie efekty vedia zvuk "nafúknu". Ďalšia vec je to, čo si predstavuješ pod pojmom "najlepší zvuk". Každý zvuk sa hodí na niečo iné.

Nie že by som sa nejak vyžíval v efektoch, to skôr pomenej. Sú ako korenie, dobré je zvuk trochu dokoreni, ale prekorenené jedlo nezožerie ani pes. Ale to, že najlepší je zvuk bez všetkého, je dos "odvážne" tvrdenie, to by sa snáď tie efekty ani nepredávali a žiaden lepší gitarista by ich nepoužíval, že ..... :D
Nezabúdajme na to, že sme muzikanti a treba hlavne hra a tvori ... a nie vybíja sa nezmyselnou nenávisou ku ¾uïom s iným názorom.
Predator

Re: POMOC S PROCESORMI

Poslaťod Predator » Štv Sep 13, 2007 12:37

mod.severin píše:No jasne diky Jivo, za radu. Skusim sa docitat aj niekede inde. Len jedno mi nejde do hlavy. Preco vlastne sa vyrabaju taketo velke skrine ked mame krabicky??? Ja mam zaujem o nejaky procak, ale davam prednost radsej krabickam aby som mal proste dos efektov na pedal boarde a tie vyuzival a PROCESOR by som si skor kupil na zlepsenie zvuku gitary (nejake cisticky alebo take nieco). A zaroven by som sa aj chcel opytat ci take nieco existuje ("cisticka zvuku"). Skor by som tie procesory vyuzil na to.

A este som nieco chcel, musim vyuzit tvoju ochotu odpovedi, prepac, ale napriklad mam kombo MG 100dfx, a ma dva kanale cisty/skresleny. No a ja by som napriklad chcel vediet, ze co este potrebujem na to aby som dosiahol taky isty silny vystup na OD ako na cistom.
Priklad: hram v skusobni a cisty zvuk dava vecsie pecky ako skresleny. Musim ho mat omnoho viac vypeckovany ten skresleny. CHcem sa iba spytat ze ci sa da nieco take zohnat co by mi vlastne vyrovnalo zvuky (asi nejaky eqvalizer eske kupit nie????)? neviem no.

DIKY MOC za odpoved!!! :):):)

Ekvalizér to neporieši. Príčinou je príliš veľký dynamický rozkmit suchého signálu z gitary. Pri skreslenom tóne sú tie špičky orezané, a tak to nevadí. Ale tranzistorový stroj bez zapnutého skreslenia to prenesie verne, čo ale je v skutočnosti nežiadúce. Riešenia sú dve.

1. Kúpi si krabičku zvanú kompresor dynamiky. Ten ti zrovná príliš rozhodenú dynamiku u čistého tónu. Pri skreslenom tóne si však musíš trochu ubra gain, aby to príliš nešumelo a neväzbilo.

2. Kúp si celolampový aparát. Tam je tá špička dynamicky obmedzená lampou (súvisí to s topológiou zdroja), takže tá lampa ten tón prirodzene nakomprimuje.
Nezabúdajme na to, že sme muzikanti a treba hlavne hra a tvori ... a nie vybíja sa nezmyselnou nenávisou ku ¾uïom s iným názorom.
Predator

Sorry...

Poslaťod @dam » Štv Sep 13, 2007 12:41

No ved hej, ved ja sam mam chorus, ktory obcas na cleane zapnem, len mi to nedalo si nerypnut :D Ale paci sa mi zvuk cistej gitary, myslim cisto cistej, max tak ten reverb.
LANEY TT50H, Marshall MC212, Cort X6, Eventide TimeFactor, Dunlop CryBaby 535Q, BOSS CE5, DOD FX53 Classic Tube

Nirvana, RHChP, LP, The White Stripes, Korn, SOAD, Pink Floyd, Foo Fighters, Tool
Para, Chiki-liki tu-a, PPE
Obrázok užívateľa
@dam

Poslaťod mod.severin » Štv Sep 13, 2007 12:42

Ok dik skusim asi poriesit nieco s tou krabickou, bo celolampovy aparat by bol asi dost mastny. Ahlavne ked si chcem kupit Marshall AVT412A 200W. Ale ta krabicka by mohla byt v pohode. Inac stretol si sa stym???? Nemas taky problem????? Ci ty mas asi LAMPU co???
Obrázok užívateľa
mod.severin

Poslaťod Predator » Štv Sep 13, 2007 12:51

Na AVT sa vykašli, za tie prachy máš už FEST SLUŠNE HRAJÚCU celolampu, trebárs Valveking, Monacor, BUGERA ... Ma možnos vybra celolampu Valveking alebo predraženú mašinu s jednou lampičkou v preampe a nic moc zabudovaným efektom, beriem Valveking bez rozmýšľania.

No a čo sa týka mojej výbavy, ja mám celolampu - preamp a poweramp. Medzi tým je zapojený Virtualizér, za koncákom 4x12 surround bedňa a to je všetko. A dáš na tom v pohode power aj progress.

Ale keď som hrával na tranzistorových veciach, tak som sa s tým samozrejme stretol, preto viem, ako sa to rieši.
Predator

Poslaťod mod.severin » Štv Sep 13, 2007 13:00

No a čo sa týka mojej výbavy, ja mám celolampu - preamp a poweramp. Medzi tým je zapojený Virtualizér, za koncákom 4x12 surround bedňa a to je všetko. A dáš na tom v pohode power aj progress.

Super diky za radu len mohol by si mi trosku vysvetlic to to vlastne mas??? preamp a poweramp????? hmmm??
Obrázok užívateľa
mod.severin

Poslaťod Predator » Štv Sep 13, 2007 13:05

Preamp je vlastne predzosilovač. Je to v zásade prístroj, do ktorého pichneš gitaru a on signál z nej zosilní, korekčne upraví a v prípade potreby urobí skreslenie. Teda je to akýsi predzosilňovač + overdrive + ekvalizér, v jednej krabici (väčšinou rackovej, ale sú aj podlahové preampy v tvare pedálovej krabice).

Poweramp je koncový výkonový stupeň. Jeho úlohou je signál výkonovo zosilni na takú úroveň, aby sa ním vybudila reprobedňa.
Predator

DOPORUCENIE

Poslaťod mod.severin » Štv Sep 13, 2007 13:18

POWERAMP je vlastne nieco ako hlava???? Aha no ja ti poviem co vlastne mam ok???????

MG 100dfx
krabicky: jack hammer, wah dunlop, a footswitch na clean a fx
a potom rovno zapajam do gitary.
Takze vlastne uplne najjednoduchsie efektove prepojenie. Ale chcel by som tam pridat nejaky ten procesor aby som dosiahol lepsi zvuk. samozrejme chcem kupit kvlaitnejsie a vykonejsie kombo. atd.
Nemohol by si mi doporucit nieco na zlepsenie zvuku??
Na co sluzi ten tvoj virtualizeeer?????
Obrázok užívateľa
mod.severin

Re: DOPORUCENIE

Poslaťod styrioci » Štv Sep 13, 2007 13:37

mod.severin píše:POWERAMP je vlastne nieco ako hlava????

hlava je nieco ako preamp+poweramp
Obrázok
Obrázok užívateľa
styrioci

Poslaťod Predator » Štv Sep 13, 2007 14:07

Virtualizér je dozvukový a modulačný multiefekt. Teda robí hall, delay, simuláciu páskového echa, chorus, flanger, tremolo atď ..
Predator

Poslaťod mod.severin » Štv Sep 13, 2007 14:11

a da sa to nejako prpinat nohou? alebo musis proste si to rucne nastavovat
Obrázok užívateľa
mod.severin

Poslaťod Predator » Štv Sep 13, 2007 14:58

Na to potrebuješ MIDI foot controller. Ja osobne to nepoužívam, nastavim si preset na skladbu ručne počas pauzy.
Predator

Re: OT

Poslaťod jivo » Štv Sep 13, 2007 16:27

@dam píše:
jivo píše:2. pokial myslis hudobne, tak podla potreby, napr. na sola sa vacsinou oplati pouzivat delay, na ciste zvuky chorus atd. treba vyskusat a zalezi aj od stylu hudby.

Heh, Jivo, sorry, toto neda ani mne uz :lol:
Mas teraz ten tien niekde, tak si musis davat pozor na tie hovadske slovicka - fakt sorry, bo mne by to tiez liezlo na nervy, ale - CISTY ZVUK JE NAJLEPSI CISTY :D To len aby mod.severin nebol dopleteny :wink: A chorus je ten efekt, ktory sa zvykne pouzit prave pre cisty kanal, lebo ho tak pekne zafarbuje. Ja len ze to "vacsinou" :lol:
(ale ved nic, toto len taky OT k inemu OT. Radsej to zmaz, lebo bude bordel z toho zas :wink: )

sorrac, ale tato poznamka mi prisla ako uplne zbytocna :wink: . ak si ma chcel nachytat, tak mam dojem, ze ti to moc nevyslo, skus nabuduce... :D .