Lavaci na pravorukej gitare

Moderátor: Moderators

Lavaci na pravorukej gitare

Poslaťod brantiarb » Pia Sep 07, 2007 16:13

Ahojte, som lavak a hram na gitare normalnym sposobom ako pravak.
Zaujima ma ci je tu medzi vami niekto s podobym "postihnutim" a ci to pocituje ako handicap.

Mne sa napriklad tazsie hra s brnkatkom ako prstami - hoci aj obe techniky som jednu dobu cvicil rovnocenne. Ked dlho cvicim, mam sice rychlost, ale cistota nie je uplne OK a obcas je ta prava ruka akoby "cudzia". Zase na druhu stranu si myslim ze lavacku mam dost rychlu a uvolnenu, akurat tam nie je dokonala spolupraca s pravou. Prave preto som si vyvinul vlastny system hry na gitaru.

Pokial viem lavak na pravackej gitare je nemecky gitarista ceskeho povodu Marcus Deml (inak vynikajuci novatorsky gitarista) a tiez spominal ze napriek masivnemu treningu boli jeho kamosi co hrali porovnatelne huzevnato alevo aj menej - v urcitej faze hry na gitaru o dost dalej.

Z diskusii som zachytil ze je tu zopar lavakov a niektori hraju na "pravackej" gitare, tak vyjadrite nazor na tento problem.
brantiarb

Poslaťod Ondskan » Pia Sep 07, 2007 16:17

Cau, tez som lavak a hrám na pravackej gitke. Mno ale nepocitujem neaký handicap, secko je podla mna o treningu a technike akú zvolíš. Neviem , poznám nikoho dalsie vo svojom okolí co by bol na otm rovako, ako ja tak to nemam ako porovnáva.
A to ze jednému to ide lepsie a druhému horsie nazávisí ci si lávak, pravák... je to o cvicení .... .
Gear:
Schecter C1 w/ SD TB4 + SH2
Laney TT50H - Wzmacniacz lampowy
T.C. Electronic G-Sharp
Korg PitchBlack
Alesis iO2 Express + Amplitube 3 + Reaper
http://bandzone.cz/guitarelectrification
Obrázok užívateľa
Ondskan

Poslaťod mcmaros » Pia Sep 07, 2007 16:20

Michael Angelo Batio s tym tiez nema problem. :wink:
Obrázok
Max for President!
Obrázok užívateľa
mcmaros

Poslaťod Ondskan » Pia Sep 07, 2007 16:23

mcmaros píše:Michael Angelo Batio s tym tiez nema problem. :wink:

heh , ten keby mal i desat rúk , tak zahrá na všetkých :lol: :lol: :lol: . Je proste jak chobotnica :D
Gear:
Schecter C1 w/ SD TB4 + SH2
Laney TT50H - Wzmacniacz lampowy
T.C. Electronic G-Sharp
Korg PitchBlack
Alesis iO2 Express + Amplitube 3 + Reaper
http://bandzone.cz/guitarelectrification
Obrázok užívateľa
Ondskan

Re: Lavaci na pravorukej gitare

Poslaťod left_hand » Pia Sep 07, 2007 16:26

brantiarb píše:Ahojte, som lavak a hram na gitare normalnym sposobom ako pravak.
Zaujima ma ci je tu medzi vami niekto s podobym "postihnutim" a ci to pocituje ako handicap.

Mne sa napriklad tazsie hra s brnkatkom ako prstami - hoci aj obe techniky som jednu dobu cvicil rovnocenne. Ked dlho cvicim, mam sice rychlost, ale cistota nie je uplne OK a obcas je ta prava ruka akoby "cudzia". Zase na druhu stranu si myslim ze lavacku mam dost rychlu a uvolnenu, akurat tam nie je dokonala spolupraca s pravou. Prave preto som si vyvinul vlastny system hry na gitaru.

Pokial viem lavak na pravackej gitare je nemecky gitarista ceskeho povodu Marcus Deml (inak vynikajuci novatorsky gitarista) a tiez spominal ze napriek masivnemu treningu boli jeho kamosi co hrali porovnatelne huzevnato alevo aj menej - v urcitej faze hry na gitaru o dost dalej.

Z diskusii som zachytil ze je tu zopar lavakov a niektori hraju na "pravackej" gitare, tak vyjadrite nazor na tento problem.

no ako postihnutie to zrovna nepovazujem(povazujem to za vyhradu byt onieco lavackejsi ako ostatny).

hram na pravackej gitare s obratenym postupom strun, aby mi sedeli na ruku. gitaru si vzdy otocim. zo zaciatku som mal problem s pravou rukou (vseobecne je to secundarna ruka a preto je vseobecne slabsia, ma slabsie reflexy.)

co sa tyka toho pocitu cudzej ruky, ten u mna zmyzol behom dvoch mesiacov.

ta spolupraca s pravou je vec ktoru do teraz pilujem, ale uz je to dobre.

ked hras tak ako si myslim tak mam pocit ze budes mat problemy s niektorymi akordami (zvyknem hravat na bratovej gitare. je pravak a tak viem ako tazke je takto chytit G).
Skor ako sa spytas pozri sem, sem a sem.
Obrázok užívateľa
left_hand

Poslaťod BrianLover » Pia Sep 07, 2007 19:08

ja osobnej hram ako pravak na gitare aj base, nepocitujem rozdiel medzi prstami/trstakom alebo tak.na lavorukej gitare som nikdy nehral a prislo by mi to asi divne..

ale zas, ja som taky popleteny lavak, lavou pisem a jem, ale veci ako futbal, tenis , pingpong, tusim aj hokej hram ako pravak..lopticku reflexivne chytim pravou rukou, ked mi niekto hodi..jest viem tiez ako pravak, jedine pisat pisem nutne lavou, inac to nejde:D:D:D
Obrázok užívateľa
BrianLover

Poslaťod brantiarb » Sob Sep 08, 2007 00:29

Hehe, tak to si ma prekvapil ze psycho ako on je lavak na pravackej gitare.
Utesuje ma to, hoci sa mu nechcem podobat. Ale mozem dalej drtit.

A inak dik za vsetky prispevky, pomaly mozeme zalozit klub LEFT ON RIGHT :)
brantiarb

Poslaťod evil » Sob Sep 08, 2007 11:09

Gitarista z kapelky Mad Frequency (Lubo Serik)-http://www.madfrequency.sk je lavak a hrava na lavackej gitare z prehodenym poradim strun.Skuste tak zahrat cosi vy;-)
Godin rulez!!!
Obrázok užívateľa
evil

Poslaťod left_hand » Sob Sep 08, 2007 11:27

ja tak hram :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Skor ako sa spytas pozri sem, sem a sem.
Obrázok užívateľa
left_hand

Poslaťod much » Sob Sep 08, 2007 11:53

brantiarb píše:

Hehe, tak to si ma prekvapil ze psycho ako on je lavak na pravackej gitare.
Utesuje ma to, hoci sa mu nechcem podobat. Ale mozem dalej drtit.

A inak dik za vsetky prispevky, pomaly mozeme zalozit klub LEFT ON RIGHT :)

brano to si zle pochopil. on vie hrat aj ako pravak aj ako lavak :D
Tady jede chaozz:P
Obrázok užívateľa
much

Poslaťod mcmaros » Sob Sep 08, 2007 18:52

much píše:brano to si zle pochopil. on vie hrat aj ako pravak aj ako lavak :D

Ale on je tusim ozaj lavak (myslim).
Obrázok
Max for President!
Obrázok užívateľa
mcmaros

Re: Lavaci na pravorukej gitare

Poslaťod majso » Sob Sep 08, 2007 21:18

brantiarb píše:bla bla..o lavakoch a tak..
ano aj ja tak hram a tak isto sa mi zda ze mi to pomalsie ide ako kamosom a presne to iste citim s rukami ako ty..uplne presne to iste.. :roll:
majso

Poslaťod Mattik » Sob Sep 08, 2007 22:53

Gitarista s kapely je tiez lavak a hrava na pravackej a nejako si nestazuje. Sak zober si aj Hendrixa....pocas koncertu si prehadzoval gitaru z jednej strany na druhu a nemal problem
Obrázok užívateľa
Mattik

Poslaťod brantiarb » Štv Sep 13, 2007 14:43

much píše: brano to si zle pochopil. on vie hrat aj ako pravak aj ako lavak :D

Nie nepochopil som to zle> tu je info z Wikipedie>
Batio mentions on his official website ,"I am left handed so my right or "picking" hand was overall, the weakest part of my playing. I worked for 2 years in my early teens to master alternate picking while simultaneously working on tapping. Basically, anything and everything I could to strengthen my right hand. I started out being a purely legato player. You would never know that now. I concentrated on my 2 weakest areas- Alternate picking and tapping and perfected those. I am a firm believer in working on something you are deficient in. Once you master a technique that gives you "trouble", other areas of your playing improve dramatically."

a samozrejme som si zistil ze hra aj na dvojkrkych gitarach oboma rukami a 29 prazcovych a podobnych kozmickych uletoch :)
Naposledy upravil brantiarb dňa Štv Sep 13, 2007 14:49, celkovo upravené 1
brantiarb

Poslaťod brantiarb » Štv Sep 13, 2007 14:47

Mattik píše:Gitarista s kapely je tiez lavak a hrava na pravackej a nejako si nestazuje. Sak zober si aj Hendrixa....pocas koncertu si prehadzoval gitaru z jednej strany na druhu a nemal problem

On si tak maximalne daval gitaru za hlavu ci pomedzi nohy, ale neviem o tom ze by si ju nasadil ako pravak a tak na nej hral.
Btw, su rozni lavaci a ja som taky "ortodoxny" teda vsetko robim lavou. Niektori su zmiesani a ti maju pravu ruku univerzalnejsiu. Mne proste robi trochu problemy, vravim trochu, nie ze by to bola nejaka kriza. Ale zase omnoho lahsie sa mi hraju legata lavou rukou, podobne ako to opisoval spominany M. A. Batio.
brantiarb

Poslaťod Drvic » Sob Sep 15, 2007 10:05

Ja som tiez lavak a hram na "pravackej" gitare. Aj ked neviem, preco sa to vola pravacka. Ked sa nad tym zamyslim logicky, tak pri takom sposobe hry je namahanejsia lava ruka. Pre mna ako lavaka je prirodzenejsie, ze tu jemnejsiu techniku robim lavou rukou a tu "hrubu" (picking) pravou. Preto by sa dalo skor predpokladat, ze pravak bude chciet prehadzovat akordy pravou a nie lavou. :wink:
Inak ja som tak chytil gitaru uplne automaticky a nerozmyslal, ci je pravacka alebo lavacka.

OT: Kedze nas svet je pravacky, snazim sa byt obojruky, ale v niektorych cinnostiach mi to vobec nejde (napr: pisanie). Pri sporte, alebo manualnej praci mi ta obojrukost pripada skor ako vyhoda. Niekedy sa zase ako lavak citim mierne diskriminovany, kedze vsetky predmety domacej potreby su robene vzdy na pravakov. Klasicky priklad su noznice a moj najoblubenejsi priklad je dezertna vidlicka, kedy mas jednoducho problem sa v cukrarni slusne najest, lebo ta zasr...a vidlicka je usposobena na krajanie zakuskov len z pravej strany :D
Obrázok užívateľa
Drvic

Poslaťod brantiarb » Sob Sep 15, 2007 10:12

Drvic píše:Ja som tiez lavak a hram na "pravackej" gitare. Aj ked neviem, preco sa to vola pravacka. Ked sa nad tym zamyslim logicky, tak pri takom sposobe hry je namahanejsia lava ruka. Pre mna ako lavaka je prirodzenejsie, ze tu jemnejsiu techniku robim lavou rukou a tu "hrubu" (picking) pravou. Preto by sa dalo skor predpokladat, ze pravak bude chciet prehadzovat akordy pravou a nie lavou. :wink:
Inak ja som tak chytil gitaru uplne automaticky a nerozmyslal, ci je pravacka alebo lavacka.

OT: Kedze nas svet je pravacky, snazim sa byt obojruky, ale v niektorych cinnostiach mi to vobec nejde (napr: pisanie). Pri sporte, alebo manualnej praci mi ta obojrukost pripada skor ako vyhoda. Niekedy sa zase ako lavak citim mierne diskriminovany, kedze vsetky predmety domacej potreby su robene vzdy na pravakov. Klasicky priklad su noznice a moj najoblubenejsi priklad je dezertna vidlicka, kedy mas jednoducho problem sa v cukrarni slusne najest, lebo ta zasr...a vidlicka je usposobena na krajanie zakuskov len z pravej strany :D

ano to s tou stranovostou gitary mas pravdu - vlastne by sa standardna poloha gitary mala oznacovat ako "lavacka" kedze krk je z pohladu hraca orientovany dolava a tiez lava, hmatnikova ruka je viac namahana.
NO ale to s tou vidlickou, to cumim, s tym som ako lavak nikdy problem nemal.
A co sa tyka techniky hry na gitaru, mne islo najma o to ze ten picking pravou rukou neviem ani po dlhom cviceni uplne cisto zvladnut. Je dost narocne kedze ta ruka je slabsia alebo "menej citliva". Takze ju pouzivam menej a viac sa sustredujem na tvorbu kvalitneho tonu lavou rukou. A kaskaderske behy po hmatniku k zivotu naozaj nepotrebujem ;)
brantiarb

Poslaťod majso » Sob Sep 15, 2007 10:30

ale..., podla mna sa to da treningom zvladnut, len pravaci rychlejsie zvladnu pravu ruku a lavaci naopak. Jednoducho sa to vykompenzuje len lavak by mal viac pracovat s pickingom pravej ruky.
majso

Poslaťod brantiarb » Sob Sep 15, 2007 10:38

majso píše:ale..., podla mna sa to da treningom zvladnut, len pravaci rychlejsie zvladnu pravu ruku a lavaci naopak. Jednoducho sa to vykompenzuje len lavak by mal viac pracovat s pickingom pravej ruky.

Veru tak, pravdu mas. Je len blbe ze si to poriadne uvedomujem az teraz po 9 rokoch hrania :) Niezeby som pred tym malo cvicil ale kedze som samouk, nemal som nikdy v tom poriadny system, sustredil som sa na ine veci, naucil sa samozrejme aj nejake zlozvyky a teraz to dohanam. Ucil som sa na spanielke, tam vela veci islo lahko, akoby samo ale od urcitej doby som zacal pocitovat konkretne nedostatky. Hlavne to, ze na elektrike je vsetko inak. Takze posledneho pol roka sa zameriavam na pravu ruku a pekne s metronomom, na ktory som dlho nadaval. Snad sa to "vydrti" casom do pohody.
brantiarb

Poslaťod Drvic » Sob Sep 15, 2007 10:57

brantiarb píše:A co sa tyka techniky hry na gitaru, mne islo najma o to ze ten picking pravou rukou neviem ani po dlhom cviceni uplne cisto zvladnut. Je dost narocne kedze ta ruka je slabsia alebo "menej citliva". Takze ju pouzivam menej a viac sa sustredujem na tvorbu kvalitneho tonu lavou rukou. A kaskaderske behy po hmatniku k zivotu naozaj nepotrebujem ;)

Ja som na tom podobne ako bol M.A. DiBatio, ze behy a rychle pasaze mam tendenciu hrat legatom. Az v poslednych mesiacoch sa ucim hrat aj simultanne brnkatkom.
Neviem nakolko si vyuzival pravu ruku predtym, nez si zacal hrat na gitare. Ak malo, tak o to dlhsie ti bude trvat, kym prava ruka dobehne lavu.
Obrázok užívateľa
Drvic

Ďalší

Späť na Archiv

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia